Naga MarketsFunt szterling na tle flagi brytyjskiejChoć ostatnie głosowanie 29 stycznia nadal nie pozostało jednoznaczne, to płynąca z niego informacja jest taka, że brytyjscy prawodawcy wciąż nie wierzą w pozytywne rozstrzygnięcie negocjacji umowy na linii premier Theresy May oraz Unii Europejskiej. W związku z tym również, prawodawcy podczas wtorkowego głosowania odrzucili plan opóźniania wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – czego następstwem był spadek krajowej waluty. W świetle tych wydarzeń oraz nieubłaganie zbliżającego się terminu ostatecznego opuszczenia UK ze struktur unijnych – analitycy dużych instytucji finansowych przedstawiają swoje prognozy dotyczące najbliższych wydarzeń. 


Prognozy kursy funta szterlinga

W centrum obserwacji w tej chwili stoi wyjazd Premier Theresy May ponownie do Brukseli, aby ponowić rozmowy w sprawie Brexitu oraz negocjacji, które nadal stoją pod znakiem zapytania. Jednakże, biorąc pod uwagę możliwość odmowy Unii do wznowienia takich rozmów, niektórzy analitycy uważają, że jest to tylko kwestia czasu, zanim rzeczywistość zwali się na głowę Premier May, a słabość funta szterlinga powróci na rynek.

W świetle tych wydarzeń – które zaczynają stawać się coraz to bardziej jasne – analitycy dużych instytucji finansowych rozpoczynają swoje przygotowania względem tego, jakie zdarzenia mogą mieć wyraźny wpływ na osłabienie lub poprawę sytuacji krajowej waluty Wielkiej Brytanii. Przyjrzymy się w jaki sposób instytucje widzą obecny stan rzeczy.

Zobacz również: UE gotowa doprowadzić do Brexitu bez porozumienia? Funt w dół

Nordea Bank AB

Jak twierdzą analitycy banku – ostatnie głosowanie w UK, które odbyło się 29 stycznia wyraźnie wskazuje, że Wielka Brytania zbliżyła się opuszczenia Unii bez porozumienia, a tymczasem premier Theresa May ponownie wybiera się do Brukseli aby prosić o cud. W związku z tym, analitycy banku jednoznacznie dają do zrozumienia: zalecana jest sprzedaż funta szterlinga w stosunku do euro, który powinien na wykresie EUR/GBP osiągnąć poziom minimum 89,50.

WYKRES EURGBP H1 NORDEA BANK 31.01.2019
EURGBP H1 NORDEA BANK 31.01.2019

Analitycy wskazują również, że trudno jest wytłumaczyć panujący obecnie optymizm inwestorów wobec funta szterlinga podczas, gdy sytuacja z Berxitem staje coraz bardziej zacięta i wskazująca, że gra toczy się przeciwko krajowej walucie.

Deutsche Bank AG

Analitycy niemieckiego banku Deutsche Bank AG studzą swój wcześniejszy optymizm mówiący “kupuj” dla waluty brytyjskiej. W tym momencie dział analiz banku przyznaje, że szacunki zmieniają się z terytorium pozytywnego względem kupna funta w dłuższej perspektywie – na całkowicie neutralny. Analitycy wskazują, że bank dostrzega teraz ryzyko opuszczenia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii z poprzednio szacowanych 5 procent do obecnych 15 procent.

Bank zmieniając strategię zdaje się teraz stać z boku przyglądając się w jaki sposób ponowne rozmowy premier Theresy May z Brukselą będą wyglądać.

UniCredit

Według banku to, co mogliśmy dotychczas zobaczyć na funcie – to jedynie niewielka korekta a sam funt szterling powinien dopiero pokazać czym są wzrosty na parach z walutą. Główny analityk walutowy banku twierdzi, że siła funta może dopiero się ukazać, ponieważ po ostatnim głosowaniu wyraźnie widoczne było, że większość posłów w parlamencie UK jest zdecydowania uniknąć wyjścia UK bez porozumienia (no-deal). To z kolei może być jedynie motorem napędzającym siłę funta.

Bank zatem podtrzymuje pozytywny sentyment wobec krajowej waluty Wielkiej Brytanii – oraz szacuje, że zainteresowanie funtem ponownie wzrośnie w okresie poprzedzającym 13 lutego, kiedy to potencjalnie Theresa May powróci do Parlamentu z wszelkimi zmianami.

Może Cię zainteresować: Nadmierny optymizm w stosunku do funta, rośnie ryzyko spadków pary GBP/USD

Credit Agricole SA

Gra Wielkiej Brytanii przeradza się w skrajny impas prowadzący do krytycznego osłabienia funta szterlinga. Jak piszą analitycy banku – podczas gdy to może być w dużej mierze już dyskontowane przez rynki walutowe, to nadal pozostaje niejasne, czy umowa jest w ogóle możliwa, biorąc pod uwagę wciąż znaczące różnice pomiędzy Wielką Brytanią a UE.

wykres EURGBP H1 Credit 31.01.2019
EURGBP H1 Credit 31.01.2019

W związku z tym strategowie banku szacują, że para EUR/GBP podobnie jak szacunki banku Nordea – zbliży się do ceny 0.89 bez większych szans dla umocnienia funta szterlinga na tle innych walut.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here