Naga Markets

Inwestorzy zagraniczni przejęli GPW. Rekordowy obrót w skali 10 lat!W I półroczu 2022 r. inwestorzy zagraniczni wygenerowali 63 proc. obrotów na Głównym Rynku (GR) akcji GPW (+8 pp. rdr) – to rekordowy udział za pierwsze półrocze w ciągu ostatniej dekady. Krajowi inwestorzy indywidualni odpowiadali za 18 proc. obrotów (-6 pp. rdr), a instytucjonalni – za 19 proc. (-2 pp. rdr).

Główny Rynek GPW

W I połowie 2022 r. na Głównym Rynku akcji GPW największy udział w obrocie mieli inwestorzy zagraniczni. Wyniósł on 63 proc., o 8 pp. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Był to najwyższy udział w pierwszym półroczu w ciągu ostatnich 10 lat. Krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali 18 proc. obrotów, co stanowiło spadek o 6 pp. w stosunku do poprzedniego roku.Krajowi inwestorzy instytucjonalni wygenerowali 19 proc. obrotów, o 2 pp. mniej niż w I połowie 2021 r. W I półroczu 2022 r. wśród krajowych instytucji na pierwszym miejscu, z takim samym udziałem na poziomie 27,5 proc., znaleźli się animatorzy oraz inne podmioty instytucjonalne na trzecim miejscu uplasowały się firmy (17,5 proc.).

Inwestorzy zagraniczni przejęli GPW. Rekordowy obrót w skali 10 lat!
Źródło: Dane GPW, na podstawie zleceń maklerskich Członków Giełdy

NewConnect

Na rynku NewConnect największą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni. W pierwszej połowie tego roku odpowiadali za 83 proc. obrotów, co stanowi spadek o 5 pp. rdr. Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 6 proc. obrotów, tyle samo co przed rokiem.

Instytucje odpowiadały za 11 proc. obrotów, o 5 pp. więcej niż w tym okresie przed rokiem. Wśród inwestorów instytucjonalnych handlujących na NewConnect w pierwszym półroczu tego roku firmy osiągnęły 39,7 proc. udziału w obrocie. Animatorzy wygenerowali 27,9 proc., a inne podmioty instytucjonalne – 27,5 proc.

Rynek Instrumentów Pochodnych

W pierwszej połowie 2022 r. udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 35 proc. (+1 pp. rdr), a opcjami 44 proc. (+2 pp. rdr). Udział inwestorów zagranicznych wzrósł o 7 pp. rdr do 36 proc. w obrotach kontraktami i był historycznie rekordowym udziałem, zarówno w wynikach za pierwsze półrocze, jak i cały rok w ciągu ostatnich 10 lat.

Udział inwestorów zagranicznych na opcjach nie zmienił się i utrzymał swój historycznie najwyższy odsetek w I półroczu w ciągu ostatnich lat, który wynosi 35 proc. Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych spadł w pierwszym półroczu tego roku do 29 proc. (-8 pp. rdr), podobnie jak na rynku opcji, gdzie spadł o 2 pp. rdr i wyniósł 21 proc. Udział inwestorów zagranicznych i indywidualnych na rynku produktów strukturyzowanych wyniósł równo po 50 proc.

Zobacz również:

NED

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr notowania | aktualny kurs korony czeskiej | notowania s&p 500 | kurs rubla prognozy | pgnig notowania akcji | giełda mbank | cd projekt giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here