Naga MarketsKryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa i wprowadzonym z jej powodu lockdownem przyczynił się do skokowej wyprzedaży na światowych rynkach finansowych. Spadki, jakie obserwowaliśmy w drugiej połowie lutego i pierwszej połowie marca br. zachęciły natomiast wiele osób do inwestowania. Inwestorzy na niemal całym świecie szturmem rzucili się do zakładania kont maklerskich, o czym na łamach Comparic.pl informowaliśmy już wielokrotnie. Jak się teraz okazuje, napływ nowych inwestorów przyczynił się do zauważalnego wzrostu obrotów na warszawskim parkiecie.

  • Pandemia wzbudził zainteresowanie inwestowaniem
  • Obroty na GPW wyniosły w pierwszym półroczu 2020 r. rekordowe ponad 131 mld zł
  • Obroty na NC wyniosły w pierwszym półroczu 2020 r. rekordowe 4,1 mld zł

W pierwszym półroczu otwarto ponad 70 tys. nowych rachunków inwestycyjnych

Wartość obrotów akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła w pierwszym półroczu 2020 r. rekordowe ponad 131 mld zł. W tym samym czasie największe w historii obroty w wysokości ponad 4 mld zł zanotowały akcje z NewConnect. Spośród pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, największą aktywność inwestorów odnotowano w czerwcu.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na GPW zadebiutowało 5 spółek: jedna na głównym rynku i cztery na rynku NewConnect. Kolejna spółka zadebiutowała na Głównym Rynku w lipcu br.

– Wysoka zmienność spowodowała w pierwszym kwartale, że giełdy w całej Europie notowały rekordowe wartości obrotów. Dynamiczne odbicie indeksów w drugim półroczu sprawiło, że rekordowe obroty utrzymały się również w drugim kwartale. Gwałtowne spadki, a następnie wzrosty kursów akcji przyciągnęły na rynek kapitałowy nowych inwestorów. W pierwszym półroczu w domach maklerskich zostało otwartych ponad 70 tys. nowych rachunków inwestycyjnych. Liczymy, że większość z tych inwestorów pozostanie na rynku kapitałowym na dłużej – powiedział prezes GPW Marek Dietl, cytowany w komunikacie.

Największe wartościowo obroty na głównym rynku GPW w I połowie 2020 r. generowały sektory: finanse, paliwa i energia, handel i usługi. Liderem wzrostów cen akcji I półrocza są spółki z branży technologii i gamingu.

Obroty na NewConnect wzrosły o 550 proc.

Obroty na rynku NewConnect osiągnęły w pierwszej połowie 2020 r. historyczny rekord w wysokości 4,1 mld zł, co oznacza wzrost aż o 550 proc. w porównaniu z I połową 2019, a w samym kwietniu przekroczyły 1 mld zł. Z kolei wartość indeksu spółek z tego rynku – NCIndex – od początku roku wzrosła o 91,6 proc. W lipcu natomiast NewConnect kilka razy osiągnął historyczny rekord dziennych obrotów sesyjnych, który obecnie wynosi 204 mln zł.

– Cieszy nas wzrost obrotów na NewConnect w I połowie 2020 r. i rosnąca liczba inwestorów na tym rynku. Niski poziom stóp procentowych sprzyja rynkowi kapitałowemu, wielu inwestorów szuka alternatywnych do lokat bankowych sposobów inwestowania wolnych środków. Na rynku NewConnect notowanych jest wiele spółek z perspektywicznych sektorów, o dużym potencjale wzrostu i cieszymy się, że zostały one zauważone przez inwestorów – wskazał członek zarządu Piotr Borowski.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułDrill Deal: Borehole Alpha od Red Dev Studio zadebiutuje na PC 10 sierpnia
Następny artykułSrebro wzrośnie powyżej 35 dolarów za uncję – Credit Suisse
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here