Naga MarketsInwestorzy pozytywnie nastawieni do sektora energetyki, prognoza na 2021 rokOstatni kwartał 2020 roku przyniósł dynamiczne wzrosty spółek z sektora energetyki, a sam indeks strukturalny, zyskał w ciągu trzech miesięcy ponad 25 procent. Taki stan rzeczy pokazuje pozytywne nastawienie inwestorów do sektora, czego potwierdzeniem będą zawarte w artykule opinie analityków z różnych Domów Maklerskich. Opinie w większości sprowadzają się do wspólnego mianownika, kluczowa dla sektora będzie jego transformacja.

  • Pozytywne opinie analityków, dotyczący sektora energetyki na 2021 rok.
  • Indeks WIG-ENERGIA zyskał w ostatnim kwartale 2020 roku ponad 25%!
  • Kluczowa dla sektora będzie jego transformacja.

Analitycy pozytywnie nastawieni do sektora energetyki na początku 2020 roku

Opinie są jednoznaczne, analitycy wskazują, że rynek energetyki czeka na szczegóły zapowiedzianej transformacji sektora energetycznego, w tym wydzielenia ze spółek aktywów węglowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Michała Kozaka z Domu Maklerskiego Trigon, wydzielenie wydobycia i elektrowni węglowych jest procesem niezbędnym i ciężko wyobrazić sobie zmianę w innym kierunku w sektorze.

Jesteśmy pozytywnie nastawieni do sektora na 2021 rok, naszym faworytem w krótkim terminie jest spółka relatywnie najsłabsza, czyli Tauron. Inwestorzy oczekują na finalną propozycję rządu dotyczącą funkcjonowania notowanych spółek energetycznych, co powinniśmy – według zapewnień Ministerstwa Aktywów Państwowych – poznać w marcu” – powiedział PAP Biznes Michał Kozak, analityk Trigon DM.

W podobnym tonie wypowiedział się Robert Maj, analityk Ipopema Securities:

Rok 2021, zgodnie z zapowiedziami rządu, powinien upłynąć na przygotowaniu i wydzieleniu aktywów węglowych ze spółek energetycznych. Jeśli ten scenariusz uda się zrealizować, to widzimy znaczący potencjał wzrostu akcji spółek z uwagi na to, że w końcu będą mogły one trafić na radary inwestycyjne funduszy, które wcześniej nie mogły się w nie zaangażować z uwagi na ekspozycję na węgiel“.

Zdaniem Krystiana Brymory z DM BDM, możliwe będzie przesunięcie w ustaleniu umowy społecznej z górnikami z PGG, analityk powiedział:

“Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiada przedstawienie planu w marcu, ale jest to uzależnione od umowy społecznej z górnikami z PGG, która ma być w lutym i wymaga zgody Komisji Europejskiej. Wszystko może się więc przesunąć i zapewne tak będzie. Co najmniej do lutego, marca jest więc pod co grać, póki rynek nie pozna szczegółów planu wydzielenia. Zakładam, że może być to odwlekane, więc dobry sentyment na spółkach może się utrzymywać w miarę przesuwania tego czynnika w czasie”.

Zobacz również: Rok 2020 w liczbach na GPW i NewConnect. Wig20 kończy rok blisko 8% pod kreską!

Najpierw wydzielenie aktywów węglowych, później konsolidacja?

Jednym ze zwolenników wydzielenia aktywów węglowych jest prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Jego zdaniem takie działania umożliwią pozyskanie korzystnego finansowania na inwestycje np. w energetykę odnawialną.

PGE natomiast ocenia, że optymalne byłoby wydzielenie aktywów do końca 2021 roku. Zdaniem prezesa grupy, jeśli nie dojdzie do wydzielenia aktywów, to za półtora roku można będzie ogłosić upadłość firmy. Powiedział, że w kolejnym kroku sensowne byłoby połączenie trzech grup energetycznych oczyszczonych z aktywów węglowych.

Tematy skomentował również cytowany wcześniej Michał Kozak z Trigon DM:

“Zakładamy, że największym beneficjentem może być Tauron, ze względu na najsłabszy bilans i negatywny wpływ segmentów wydobycia i elektrowni węglowych na przepływy. Przy względnie niższym udziale Skarbu Państwa w akcjonariacie niż w Enei, nie wykluczamy konsolidacji z PGE już w tym roku, co również może budować sentyment wokół Tauronu”.

Zobacz również: Obroty na parkiecie głównym GPW wzrosły w 2020 roku o 59% w porównaniu z rokiem 2019!

W podobnym tonie wypowiada się Krystian Brymora, analityk DM BDM:

“Potrzebne byłoby jednak wydzielenie co najmniej dwóch kopalń, a to – z powodu oporu społecznego – jest trudniejsze niż wydzielenie elektrowni opalanych węglem”.

Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale uważa, że konsolidacja “oczyszczonych” spółek w drugim etapie jest niezłym pomysłem:

“To byłaby jednak ciągle spółka Skarbu Państwa, więc pewnie nie byłoby dywidendy, a zarządzanie byłoby takie jak teraz” – podsumował analityk.

W ciągu trzech miesięcy kończących 2020 rok, kurs PGE wzrósł o około 20% do poziomu 7,1 zł. Akcje Tauronu podrożały ponad 40% do blisko 3 zł, natomiast akcje Enei zyskały ponad 30% a kurs osiągnął pułap 7,3zł. Indeks WIG, zrzeszający wszystkie spółki notowane na głównym parkiecie GPW zyskał w tym czasie mniej więcej 20%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here