Naga MarketsKurs dolara kontynuuje osłabienie. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Dzisiaj w USA mamy Dzień Martina Luthera Kinga
  • W gronie najsłabszych walut są dzisiaj Antypody i korony skandynawskie, co potwierdza utrzymujący się jeszcze tryb risk-off na rynkach
  • We Włoszech być może nie zrealizuje się scenariusz rządu mniejszościowego

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) przed próbą odbicia?

Obserwowane w piątek umocnienie dolara za sprawą słabszych nastrojów na rynkach akcji, jest też kontynuowane w poniedziałek, chociaż zmiany nie są wielkie. Dzisiaj w USA mamy Dzień Martina Luthera Kinga, stąd też aktywność rynku będzie niższa, niż zwykle, a inwestorzy będą pozbawieni “kompasu” z Wall Street. W temacie odczytów makro uwagę zwracają  dane z Chin. Dynamika PKB w IV kwartale wyniosła 6,5 proc. r/r wobec spodziewanych 6,1 proc. r/r i 4,9 proc. r/r wcześniej, ale rozczarowały dane kwartalne, gdzie odnotowano wzrost o 2,6 proc. k/k wobec spodziewanych 3,2 proc. k/k i mniej niż ostatnie 2,7 proc. k/k. Wyższa była dynamika grudniowej produkcji przemysłowej (7,3 proc. r/r), ale słabsza sprzedaż detaliczna (4,6 proc. r/r), oaz inwestycje w aglomeracjach (2,9 proc. r/r).

Niemniej juan dzisiaj traci, a na wykresie USDCNH mamy wybicie z krótkoterminowej konsolidacji. Wpływ na juana mają też ostatnie doniesienia o rosnących przypadkach COVID w Chinach. Wprawdzie na tle świata jest to mikroskopijna dynamika, to jednak lokalne władze podchodzą do tych przypadków bardzo poważnie – oznajmił ekspert BOŚ.

W gronie najsłabszych walut są dzisiaj Antypody i korony skandynawskie, co potwierdza utrzymujący się jeszcze tryb risk-off na rynkach. Najsilniejszy jest jen (na co wpływ mogą mieć słabsze nastroje na giełdach), ale zaraz za nim plasuje się euro, które minimalnie traci z dolarem. Spadki EURUSD wyhamowały przed wsparciem przy 1,2058.

Pojawiły się doniesienia, że przynajmniej 12 opozycyjnych senatorów może poprzeć włoskiego premiera Conte w dzisiejszym wotum zaufania dla rządu, co nie skreśla scenariusza odrzucenia wniosku. Z kolei z Niemiec napłynęły uspokajające doniesienia – głosowanie na nowego szefa CDU wygrał Armin Laschet namaszczony przez Angelę Merkel, co zwiększa szanse na utrzymanie dotychczasowej linii polityki – dodał.

Technicznie EURUSD zbliżył się rano w okolice wsparcia z początku grudnia przy 1,2058, co może dawać pretekst do odbicia. Oczywiście, jeżeli “zagra” to z układami na innych rynkach. Euro jest dzisiaj jedną z silniejszych walut, bo nieco spadły ryzyka dyskutowane w drugiej połowie zeszłego tygodnia.

We Włoszech być może nie zrealizuje się scenariusz rządu mniejszościowego (głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Contego jeszcze dzisiaj), a Niemczech mamy płynną kontynuację “merkelizmu” – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here