Naga MarketsS&P 500 w dół! Inwestorzy oczekują krachu na amerykańskim rynku. Dlaczego to dobra wiadomość?Inwestorzy indywidualni nigdy nie byli bardziej zaniepokojeni krachem na giełdzie w USA. To świetna wiadomość. Ta sprzeczna z intuicją reakcja wynika z tego, że nastroje inwestorów są wskaźnikiem kontrariańskim. Byłoby więc bardziej niepokojące, gdyby inwestorzy myśleli, że istnieje małe prawdopodobieństwo krachu.

  • Inwestorzy są przekonani, że dojdzie do krachu
  • Historia pokazuje, że sprawdza się podejście kontrariańskie
  • S&P 500 spada pod ważne wsparcie

Obawy o krach sygnałem do zakupów?

Te optymistyczne wiadomości będą szczególnie mile widziane po tym, jak Dow Jones Industrial Average spadł 26 października o 650 punktów, czyli o 2,3 proc., co było największym jednodniowym spadkiem od początku września.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Dane historyczne na temat przekonań inwestorów o prawdopodobieństwie krachu pochodzą od profesora finansów Uniwersytetu Yale (i laureata Nagrody Nobla) Roberta Shillera. Od ponad dwóch dekad on i jego współpracownicy z Yale badają nastroje inwestorów, zadając następujące pytanie:

Jak myślisz, jakie jest prawdopodobieństwo katastrofalnego krachu na giełdzie w USA, takiego jak ten z 28 października 1929 r. lub 19 października 1987 r., w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, włączając w to krach w innych krajach rozprzestrzeniający się na Stany Zjednoczone? (Odpowiedź 0% oznacza, że ​​to nie może się zdarzyć, odpowiedź 100% oznacza, że ​​tak się stanie).

Poniższy wykres przedstawia wyniki, określane przez Shillera i jego współpracowników jako „U.S. Crash Confidence Index” (CCI). Pokazuje on odsetek inwestorów indywidualnych, którzy uważają, że prawdopodobieństwo załamania rynku jest poniżej 10%. Zwróć uwagę, że niższe liczby na wykresie oznaczają, iż więcej inwestorów uważa, że ​​krach jest prawdopodobny.

Obecnie mamy czas, w którym inwestorzy obawiają się krachu. Podobnie było ostatnio wiosną 2009 roku, kiedy byliśmy świadkami dna bessy… a okazał się to być świetny czas na inwestowanie na giełdzie.

Historia pokazuje jednak więcej przypadków przypadków, gdzie podejście kontrariańskie sprawdzało się bardzo dobrze. Od 2001 roku, gdy CCI wskazywał na najwyższe prawdopodobieństwo krachu, średni zwrot indeksu S&P 500 w ciągu następnych. 12 miesięcy wynosił 24,3 proc. Z kolei, gdy ryzyko krachu było najmniejsze, zwrot ten wynosił jedynie 9,5 proc.

S&P 500 dalej spada

Im bliżej wyborów prezydenckich w USA, tym bardziej postępują spadki indeksu S&P 500. Kontrakty terminowe E-mini spadają dziś o prawie 1,4 proc. penetrując poziomy pod obszarem wsparcia przy 3400 pkt.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

Może się zatem okazać, że 8-dniowe rajdy przedwyborcze jakie obserwowaliśmy przez dziesięciolecia, tym razem nie dojdą do skutku. Sytuacja jest jednak teraz zupełnie inna, chociażby ze względu na pandemię koronawirusa.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here