Naga MarketsInwestorzy obawiają się wysokiej zmienności w październiku. Wzrasta niepewność przed masowymi zwolnieniamiPo najgorszym wrześniu od 2011 roku inwestorzy szykują się na bardzo niepewny październik. Obawy o możliwość pogorszenia się sytuacji gospodarczej i politycznej widać na rynku kontraktów terminowych na S&P 500, Nasdaq i Dow Jones, których kurs pozostaje płaski przed pierwszym otwarciem w nowym miesiącu.

  • S&P 500 zakończył trzeci kwartał z najlepszym wynikiem od 10 lat.
  • Amerykańskim politykom nie udało się poczynić postępów w sprawie pakietu fiskalnego.
  • Prognozy przewidują, że w USA przybyło 850 tysięcy bezrobotnych.

Firmy szukają oszczędności

Pomimo słabego miesiąca S&P 500 odnotowało najlepszy trzeci kwartał od 2010 roku, rosnąc o 8,5%. Taki wynik był możliwy do osiągnięcia, dzięki bardzo dobrej kondycji branży sprzedawców e-commerce, która odnosiła rekordowe zyski ze względu na pandemię.

Wykres przedstawiający zmianę wartości S&P 500 w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Czwarty kwartał niesie ze sobą jednak dużą niepewność. Przedstawiciele Republikanów i Demokratów wciąż nie są w stanie wypracować żadnego porozumienia w sprawie nowego pakietu stymulującego, a zbliżające się wybory nie zwiastują ustępstw z żadnej ze stron.

Zobacz również: Najgorszy od 9 lat wrzesień na giełdzie może zapowiadać wzrosty w październiku, sugerują dane

Październik jest również miesiącem, w którym rozpoczynają się planowane od wielu miesięcy zwolnienia. Linie lotnicze w USA zapowiedziały likwidację łącznie 30 tysięcy etatów, producent filmowy Disney 28 tysięcy, a ubezpieczyciel Allstate 8% wszystkich stanowisk w firmie  (około 4 tysięcy). Wiele przedsiębiorstw nie ujawniło jeszcze swoich planów dotyczących redukcji zatrudnienia, co może sugerować jeszcze większe cięcia.

Plus500

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych może nadal rosnąć

W czwartek poznamy raport dotyczący ilości nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, który nie będzie obejmował jednak wspomnianych wcześniej zwolnień. Ekonomiści prognozują, że w tygodniu zakończonym 26 września przybyło 850 tysięcy bezrobotnych Amerykanów.

W piątek natomiast opublikowane zostaną dane dotyczące nowych miejsc pracy we wrześniu. Są to ostatnie tego typu dane przed wyborami 3 listopada i na pewno zostaną użyte w trwającej kampanii. Według przewidywań ekspertów, w zeszłym miesiącu w USA pojawiło się 868 tysięcy miejsc pracy.

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych, źródło: United States Department of Labor

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here