Naga Markets



sztaba złota leżąca na złotych monetachInwestorzy na rynku złota nie mogą zaliczyć początku 2020 roku do nudnych, czy chociażby spokojnych. Już w pierwszych dniach stycznia obserwowaliśmy bowiem zauważalną aprecjację kruszcu, co spowodowane było eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie. Kolejnym czynnikiem determinującym aprecjację złota jest także obecny kryzys spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa.

  • Cena złota wzrosła w tym roku o ponad 200 dolarów
  • Różnica w cenie złota na rynku spot i kontraktów futures sięgnęła 20 USD
  • Cena złota najwyżej od października 2012 r.

Inwestorzy nie chcą fizycznego złota

Tylko od początku roku cena złota wzrosła o ponad 200 dolarów, co stanowi ponad 13% (choć w skrajnym momencie aprecjacja wynosiła niemal 250 USD (ponad 16%)).

Te artykuły również Cię zainteresują




Wraz ze zbliżającym się końcem miesiąca i wygasaniem kontraktów terminowych na złoto, wzrosła różnica pomiędzy ceną na rynku spot a kontraktami terminowymi. Chcąc uniknąć konieczności odbioru fizycznego kruszcu, inwestorzy wyprzedają kontrakty futures po cenie niższej niż na rynku spot. Sytuacja ta przypomina nieco to, co działo się niedawno na rynku ropy naftowej, gdzie cena kontraktów terminowych osunęła się do -40 USD. W tym przypadku nie mówimy co prawda o aż tak znacznych spadkach. Różnica w cenach wyniosła w tym tygodniu niemal 20 USD. Jak na rynek złota, jest to jednak zauważalny dysonans.

– To trochę jak gra w cykora. Nagle pojawia się podobny problem, który miałeś na rynku surowców, ale nieco inny: dla surowców dosłownie nie mieli miejsca, aby odebrać je – podczas gdy w tym przypadku spekulanci nie chcą logistycznych kłopotów z utrzymaniem fizycznego metalu – powiedział Tai Wong, szef działu handlu instrumentami pochodnymi na metale szlachetne w BMO Capital Markets.

Cena złota najwyżej od października 2012 r.

Spoglądając na notowania złota zauważymy, że jego cena rośnie niemal nieprzerwanie od października 2018 roku. Wskutek tej aprecjacji znalazła się ona powyżej 1700 dolarów za uncję co jest najwyższa wyceną od października 2012 roku. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, cena złota mogłaby wzrosnąć nawet w okolice 1900 USD, choć niektórzy ekonomiści wskazują nawet na potencjał przekroczenia 2000 dolarów za uncję.

Cena złota na interwale miesięcznym

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGoldman Sachs: kupno kryptowalut „nie ma realnego uzasadnienia inwestycyjnego”
Następny artykułHertz: akcje w dół o 11% po sprzedaży udziałów przez inwestycyjnego giganta
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here