Naga MarketsInwestorzy na GPW 85% transakcji dokonują przez Internet, coraz częściej mobilnieAplikacje mobilne coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w świecie inwestycji giełdowych. Domy maklerskie odnotowują coraz większe prowizje od obrotów, których inwestorzy dokonują poprzez aplikacje w telefonach. Przedstawiciele domów maklerskich podkreślają, że smartfony czy tablety nie służą już tylko do przeglądania informacji czy też notowań. Dzięki temu, że mamy je ze sobą właściwie przez cały czas, coraz częściej są one wykorzystywane do zawierania transakcji na rachunkach inwestycyjnych.

  • BM mBanku posiada najwięcej indywidualnych rachunków inwestycyjnych (332,6 tys.) na drugim miejscu BM Pekao (259 tys.). 
  • Rośnie udział kont internetowych jako główego kanału dostępu do rachunku maklerskiego. W II połowie 2019 r. ów odsetek wyniósł 95%. 
  • Aplikacja mobilna z dostępem do rachunku inwestycyjnego powinna godzić w sobie różne potrzeby i wymagania klientów. 

Zobacz również: NewConnect Flash: Investeko, Novavis, Columbus, SoftBlue, Polman

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozbicie inwestorów pomiędzy różnymi domami maklerskimi

Domy maklerskie jednogłośnie orzekają o wzroście zainteresowania oferowanymi przez nie aplikacjami mobilnymi. BM mBanku podał, że aż 30% prowizji płaconych podczas składania zleceń przez klientów pochodzi właśnie z aplikacji mobilnych. W DM BOŚ, wskaźnik ten wynosi około 27%.

W Polsce, najbardziej obleganym przez klientów jest Biuro Maklerskie mBanku. Klienci założyli tam do tej pory ponad 330 tys, indywidualnych rachunków. Na drugim miejscu jest BM Pekao (259 tys.). Rynek jest jednak bardzo rozdrobniony. Na poniższym wykresie znajduje się 10 najpopularniejszych Biur Maklerskich w Polsce pod kątem liczby prowadzonych rachunków.

Domy maklerskie. Liczba prowadzonych rachunków (tys. sztuk). Źródło: Opracowanie własne, na podstawie danych z KDPW

Zobacz również: WIG-GORNIC vs WIG-NRCHOM. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusa

Rośnie udział kont internetowych w łącznej liczbie rachunków maklerskich

Rynek usług oferowanych przez domy maklerskie zmienia się wraz z postępem technologicznym. Inwestorzy dawniej bardzo ostrożnie podchodzili do Internetu, jako miejsca zawierania transakcji, czy dostępu do rachunku. Obecnie ten trend całkowicie się zmienia, a najlepiej świadczą o tym liczby zawarte na poniższym wykresie. Na koniec 2019 roku udział rachunków internetowych w stosunku do wszystkich rachunków maklerskich wyniósł ok. 85%. Aż 83% z całkowitej sumy obrotów inwestorów indywidualnych w 2 połowie 2019 r., zostało zrealizowanych przez internet.

Rachunki maklerskie. Udział kont internetowych (%). Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z GPW

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się aplikacje mobilne, umożliwiające szybki dostęp do rachunku inwestycyjnego, bez konieczności logowania się na konto w banku. Najczęściej są one udostępniane przez brokerów jako darmowy dodatek do posiadanego już konta. Klienci mogą za ich pomocą śledzić notowania, ale przede wszystkim składać zlecenia w każdej chwili. W pracy, na wakacjach, bez konieczności przebywania w domu przed komputerem. Takie rozwiązanie jest szczególnie pożądane przez osoby, które zajmują się day-tradingiem lub inwestują krótkoterminowo.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here