Naga Markets

Inwestorzy mylą się, oczekując, że banki centralne zaczną wycofywać się z podwyżek stóp procentowych!Zdaniem wiceprezesa BlackRock, inwestorzy mylą się sądząc, że banki centralne zaczną wycofywać się z podwyżek stóp procentowych w tym roku, ponieważ kontrolowanie inflacji jest nadal bardzo ważnym zadaniem. „Myślę, że banki centralne będą nadal podążać ścieżką zacieśniania. Będą bardzo ostrożne, bardzo skupione na tym, aby nie stracić kotwicy długoterminowych oczekiwań inflacyjnych” — powiedział Philipp Hildebrand w wywiadzie dla Bloomberga w poniedziałek podczas World Economic Forum w Davos.

Akcje na Wall Street dobrze wchodzą w 2023 rok!

W Stanach Zjednoczonych akcje rozpoczęły rok solidnie, pomimo ostrzeżeń o zbliżającej się recesji, a indeks S&P 500 wzrósł od początku stycznia o nieco ponad 4%. Analitycy twierdzą, że spadająca inflacja w ujęciu rokrocznym daje inwestorom pewność, że FED może wycofać się z podwyżek stóp procentowych, podczas gdy niskie bezrobocie i ponowne otwarcie chińskiej gospodarki również budzą optymizm.

Należy pamiętać jednak o jednym ważnym zagrożeniu. Jeżeli ludzie spodziewają się wzrostu inflacji, może to skłonić pracowników do żądania wyższych płac, a firmy do podnoszenia cen w oczekiwaniu na rosnące koszty. Takie zachowania mogą zapoczątkować spiralę płacowo-cenową, sprawiając, że inflacja stanie się samospełniającą się przepowiednią.

Zobacz również: Bank Anglii sceptyczny wobec cyfrowego funta. Tymczasem strefa euro popiera cyfrowe euro

Globalne banki centralne podnosiły stopy procentowe przez większą część 2022 r., podczas gdy inflacja gwałtownie wzrosła w wyniku wpływu COVID-19 i wojny Rosji z Ukrainą. W Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna podniosła w zeszłym roku referencyjną stopę procentową o ponad 400 punktów bazowych w desperackiej próbie powstrzymania inflacji, która osiągnęła najwyższy poziom od bagatela 40 lat.

Wydaje się, że agresywna polityka pieniężna FED zadziałała, biorąc pod uwagę, że od połowy 2022 r. konsumpcyjna presja cenowa stale spada. Roczna stopa procentowa w USA w grudniu wyniosła 6,5%, w porównaniu do poziomu około 9% w czerwcu. Według Hildebranda inflacja osiągnęła szczyt i prawdopodobnie będzie spadać dalej i szybciej. „Myślę, że inflacja spadnie bardzo szybko. W rzeczywistości wierzę, że wielu z nas będzie zaskoczonych tempem jej spadku” – powiedział.


exante logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku. 

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Bossa

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica giełda | celon akcje kupno | notowania nasdaq | kryptowaluty ranking | kurs euro notowania | cd projekt akcje kupno | lotos akcje | polenergia giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułZdaniem Paula Krugmana, Tesla nigdy nie będzie “maszyną do robienia zysku” jak choćby Apple!
Następny artykułIle kosztuje euro 18.01.2023? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w środę
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.