Naga MarketsWiedźmin Geralt
CD Projekt jest główną składową indeksu WIG.GAMES

Rynek gier w 2018 roku wyceniono na niemal 135 mld USD, a branża gier wideo generuje obecnie większe zyski niż świat muzyki oraz filmu. Nic więc dziwnego, że Giełda Papierów Wartościowych (GPW) postanowiła w marcu bieżącego roku wprowadzić na rynek indeks WIG.GAMES, zrzeszający w sobie pięć spółek gamingowych głównego parkietu: CD Projekt (CDR), 11 Bit Studios (11BIT), Ten Square Games (TSGAMES), PlayWay (PLAYWAY) oraz CI Games (CIGAMES). O kondycji polskich przedsiębiorstw z tego sektora redaktor Agnieszka Zaręba z Comparic24.tv rozmawiała z doktorem Szymonem Okoniem, specjalistą ds. obsługi prawnej branży gamingowej.


Branża gier komputerowych i nowych technologii oferuje inwestorom atrakcyjniejsze wyceny

Zdaniem Okonia polski rynek kapitałowy dzieli się obecnie na dwie wyraźnie wyodrębnione części: pierwsza z nich to „stara ekonomia” powiązana z sektorem produkcyjnym, gdzie inwestorzy coraz rzadziej zauważają atrakcyjne dla siebie wyceny spółek oraz potencjalne okazje handlowe, druga to natomiast sektor nowych technologii, biotechnologii, czy też właśnie gier komputerowych: „Wyceny w tej części rynku są o wiele bardziej atrakcyjne, widzimy więc spore zainteresowanie spółek z tych branż, aby wejść na giełdę, a co więcej, spółki które są obecne już na giełdzie nie upatrują żadnego problemu z pozyskaniem nowego kapitału” – komentuje dr Okoń.

Jego zdaniem, osoby, które w przeszłości zainwestowały swój kapitał na przykład w CD Projekt z pewnością są zadowolone z inwestycji i obecnie szukają nowych okazji zarobkowych na kolejnych spółkach gamingowych. Między innymi z tego powodu debiuty na rynku alternatywnym NewConnect w ostatnim czasie dotyczą w dużej mierze właśnie deweloperów gier – właściciele spółek mają bowiem świadomość, że uda im się pozyskać finansowanie – co więcej, GPW zdecydowała się wprowadzić indeks sektorowy WIG.GAMES, a następnie certyfikaty strukturyzowane pod instrument bazowy.

Indeks WIG.Games w porównaniu z wykresem CD Projekt
Indeks WIG.Games w porównaniu z wykresem CD Projekt

Indeks WIG.GAMES jest publikowany od 18 marca 2019 roku, na podstawie wartości portfela akcji 5 najbardziej płynnych spółek z branży obejmującej producentów i wydawców gier. Wartość bazowa indeksu ustalona została na dzień 28 grudnia 2018 r. i wynosiła 10 000,00 pkt. WIG.GAMES jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. Udział jednej spółki w indeksie jest ograniczany do 40%”wyjaśnia na swojej stronie GPW.

WIG Games
Spółki wchodzące w skład WIG.Games oraz ich udział w portfelu. Źródło: GPW

W wywiadzie Agnieszki Zaręby z drem Szymonem Okoniem omawiane są tematy kondycji polskiego rynku kapitałowego, specyfiki branży gier, pozycji spółek z tego sektora na giełdzie. Doktor nauk prawnych i ekonomicznych odpowiada także na pytanie „Jeśli nie gaming, to co?”. Pelny materiał dostępny jest poniżej:

Gaming to nie tylko GPW. 12 kolejnych spółek działa w ramach NewConnect

Chociaż w skład indeksu WIG.Games wchodzi 5 spółek z głównego parkietu, to nie oznacza, że są to wszystkie podmioty z branży działające na rynku regulowanym. Dodatkowo w ramach NewConnect notowanych jest 12 kolejnych podmiotów powiązanych z produkcją, dystrybucją lub portowaniem gier i tytułów multimedialnych:

 • 7Levels
 • Bloober Team
 • Cherrypick Games
 • CreativeForge Games
 • Forever Entertainment
 • Huckleberry Games
 • iFun4all
 • Jujubee
 • Macro Games
 • The Farm 51
 • Ultimate Games
 • QubicGames

Zdaniem Okonia, sektor gamingowy (zarówno w ramach GPW i NewConnect) przyciąga inwestorów indywidualnych między innymi z powodu na dużą ilość tytułów wydawanych każdego roku: „Inwestorzy liczą więc na to, że w cudzysłowie, któryś z projektów „wypali” zapewniając wzrost cen akcji. Gdy biuro deweloperskie pracuje bowiem nad przykładowo 10 produkcjami, to szansa sukcesu chociaż jednego z nich jest bardzo duża”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here