Naga Markets

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w drugim kwartale gospodarki krajów rozwiniętych skurczyły się o prawie 10 proc. To rekordowy spadek. Jest on 4-krotnie większy niż spadek PKB o 2,3 proc. odnotowany w pierwszym kwartale 2009 r., w szczytowym momencie kryzysu finansowego sprzed ponad dekady. Mimo, że gospodarki te powoli zaczęły odbijać od dna, na całym świecie nadal odczuwalne są skutki uboczne dla przedsiębiorstw, miejsc pracy i dochodów.

  • Gospodarki krajów rozwiniętych kurczą się najszybciej w historii
  • Złoto, Bitcoin i whisky zabezpieczeniem przed wysoką inflacją

Inwestorzy coraz chętniej lokują kapitał w złocie, BTC i whisky

Chcąc łagodzić gospodarcze skutki kryzysu spowodowanego wybuchem pandemii, rządy i banki centralne na całym świecie podjęły szereg działań mających na celu stymulowanie gospodarki i ochronę miejsc pracy. W tym celu, podobnie jak w 2008 roku, obniżono stopy procentowe i uruchomiono dodruk pieniądza.Richard Hodges z Nomura Asset Management, uważa, że bodźce ze strony banków centralnych zapoczątkowały “erę manipulacji walutą i cenami aktywów”. Jego zdaniem jeśli wszystko pójdzie nie tak, aktywem mogącym utrzymać swoją wartość jest fizyczne złoto. Uważa on także, że w takiem sytuacji, a papierowe aktywa zgniją.

Od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku grono inwestorów i ekonomistów ostrzegało, że stopy procentowe bliskie zeru i kupno obligacji przez Fed zaleją gospodarkę dolarami, przyczynią się do wzrostu inflacji konsumenckiej i stworzą bańki rynkowe, które na pewno pękną.

Hodges zauważa, że ostrożni inwestorzy chcąc chronić swoje oszczędności lokują kapitał w złocie, Bitcoinach, a nawet whisky.

NED

Nikhil Chandra, dyrektor inwestycyjny ds. aktywów trwałych w Aviva Investors wskazuje, że mimo, iż inflacja na poziomie 3 proc. to jeszcze nie hiperinflacja, to jednak jest ona w stanie zniszczyć ludzkie oszczędności w ciągu niespełna 25 lat.

Campbell Harvey, profesor finansów na Uniwersytecie Duke’a, który specjalizuje się w zarządzaniu portfelami i ryzykiem wskazuje natomiast, że złoto jest niewiarygodnym zabezpieczeniem przed inflacją. Wraz z innymi naukowcami odkrył on, że w dłuższej perspektywie złoto zachowało swoją wartość niezwykle dobrze już od czasów rzymskich, lecz w horyzoncie krótkoterminowym nie sprawdza się już tak dobrze. Wskazuje on, iż obecnie, po uwzględnieniu inflacji, złoto jest drogie w stosunku do cen z przeszłości. Jeśli powróci do swojej długoterminowej średniej, inwestorzy, którzy dołączyli do rajdu z opóźnieniem, mogą stracić dużo pieniędzy.

Michael Novogratz, założyciel i dyrektor generalny Galaxy Investment Partners wskazuje, że inwestorzy krypto walutowi kierują się tym samym tokiem myślenia, co nabywcy złota. Zwraca on uwagę, że choć nie ma nic fizycznego w cyfrowych tokenach, to sposób, w jaki niektóre z nich są zaprojektowane tak, aby ograniczyć ich podaż, daje inwestorom nadzieję, że będą w stanie utrzymać swoją wartość, jeśli spadną ceny walut papierowych.

Kolejnym aktywem, w które coraz chętniej inwestują ludzie chcący zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją jest whisky. Wartość jednej beczki może bowiem wzrosnąć roku nawet o 10 proc., co zauważalnie przewyższa inflację. Niektórzy żartobliwie wskazują także, że nawet jeżeli scenariusz inflacyjny się nie zrealizuje, to mając whisky wciąż można zrobić dobrze przyjęcie.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułCena srebra. Co dalej z notowaniami surowca? Komentuje Michał Stajniak
Następny artykułZłoto i srebro mają nadal miejsce do wzrostów, uważa Michał Stajniak (XTB)
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here