Naga Markets

Jak wynika z najnowszego badania “Retail Investor Beat”, przeprowadzonego przez serwis społecznościowy eToro, większość inwestorów detalicznych nie przejmuje się spadkiem koniunktury, który od ponad roku panuje na rynkach finansowych. Aż dwie trzecie (67 proc.) inwestorów, zapytanych o wpływ rynku niedźwiedzia na ich nastawienie, wskazało, iż jest nastawionych pozytywnie lub ambiwalentnie, natomiast pozostali (33 proc.) twierdzą, że ich apetyt inwestycyjny został w pewnym stopniu osłabiony.

Ubiegłoroczna bessa stwarza okazje inwestycyjne

Rok 2022 był pierwszym poważnym rokiem niedźwiedzia na rynkach finansowych dla wielu mniej doświadczonych inwestorów detalicznych. Dane pokazują jednak, że to starsi inwestorzy, którym bliżej do emerytury najbardziej odczuwają jego skutki.

Trzy na cztery osoby (76%) w wieku 18-34 lat odczuwają pozytywne lub obojętne nastawienie do pogorszenia koniunktury, podczas gdy wśród osób powyżej 55 roku życia odsetek ten spada do 60%. Ogólnie rzecz biorąc, im młodszy inwestor, tym bardziej optymistycznie podchodzi do rynku niedźwiedzia w 2022 roku – co podważa pogląd, że młodsi inwestorzy kierują się bardziej krótkoterminową perspektywą.

– Fakt, że dwie trzecie inwestorów detalicznych czuje się obojętnie, a nawet bardziej pozytywnie, po najgorszym dla rynków roku od pokolenia, może wydawać się dziwny. Jednak większość tej kohorty myśli w latach i dekadach. Dla osób o dłuższych horyzontach czasowych, koniec 2022 r. dał szansę na zakup spółek przy niższych wycenach, co poprawiło perspektywy długoterminowych zwrotów – wskazuje Ben Laidler, Global Markets Strategist w eToro.

Autorzy badania zwracają także uwagę, że w ostatnim czasie nastąpiła pewna poprawa nastrojów, w efekcie czego 69 proc. ankietowanych inwestorów czuje się pewnie ze swoimi portfelami inwestycyjnymi.

Choć to nadal stosunkowo niski wynik w porównaniu z poprzednimi badaniami Retail Investor Beats, to jednak jest to wzrost o pięć punktów procentowych w ujęciu kwartalnym.

Jednym z wyjaśnień tego stanu rzeczy jest fakt, że inflacja, która postrzegana była dotychczas jako największe ryzyko inwestycyjne, stopniowo zaczyna tracić na znaczeniu. Pod koniec III kwartału 24% postrzegało inflację jako pojedyncze największe zagrożenie dla swojego portfela w okresie trzech miesięcy, a pod koniec IV kwartału odsetek ten spadł do 22%.

Bossa

TickmillPartnerem portalu Comparic.pl jest broker Tickmill  oferujący bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD, w tym walut, indeksów giełdowych, surowców, towarów, metali, obligacji, kryptowalut i akcji wielu czołowych firm z jednymi z najniższych spreadów na rynku i szybką realizacją zleceń.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Na pytanie o największe ryzyko w całym 2023 r., odsetek osób wskazujących w dalszych ciągu inflację stopniał do 19 proc., zaś 22 proc. wskazało globalną recesję.

Inwestorzy przygotowują się na recesją

A badania Retail Investor Beats wynika także, że w ramach przygotowań do recesji, wiele osób dostosowuje swoje portfele w sposób defensywny. Odsetek osób posiadających aktywa gotówkowe (np. konto oszczędnościowe) wzrósł z 46% w III kwartale do 69% na koniec IV kwartału, czyli o 50%.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMarathon, Hut8 i Riot wydobyły najwięcej Bitcoinów w 2022 r.
Następny artykułStill Crypto #6, czyli kalendarz nadchodzących wydarzeń ze świata kryptowalut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.