Naga MarketsWydowbywanie ropyNa rynku ropy naftowej dzieje się obecnie dużo – inwestorzy próbują oszacować wpływ mrozów w Teksasie na produkcję ropy, spekulują na temat możliwych działań OPEC+ oraz rozważają możliwe scenariusze dotyczące utrzymywania się lub luzowania pandemicznych restrykcji. Najwięcej uwagi poświęca się obecnie planom OPEC+, ponieważ wielkimi krokami zbliża się decyzja rozszerzonego kartelu, dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej od kwietnia.

OPEC+ zwiększy wydobycie i zdołuje ceny ropy?

Jeszcze do końca marca utrzymane mają być wyjątkowo duże cięcia wydobycia, w tym nadprogramowa obniżka produkcji o milion baryłek dziennie w przypadku Saudyjczyków – ale inwestorzy już spekulują, co dalej.

Te artykuły również Cię zainteresują
OPEC+ z pewnością ma ciężki orzech do zgryzienia, bowiem musi balansować między kuszącym zwiększeniem produkcji ropy naftowej a zbyt dużą podwyżką, która mogłaby przyczynić się do tąpnięcia cen ropy naftowej. Niemniej, decyzję ułatwiła nieco sytuacja w Stanach Zjednoczonych, bowiem wiele wskazuje na to, że konkurencyjny surowiec z USA nie powróci na globalny rynek tak szybko jak tego oczekiwano.

Departament Energii USA zakłada, że w marcu produkcja ropy naftowej z łupków w marcu spadnie o 78 tys. baryłek dziennie do poziomu 7,5 mln baryłek dziennie. Tymczasem kilka dni temu pojawiły się prognozy OPEC, zakładające, że w całym 2021 r. produkcja ropy ze skał łupkowych w USA spadnie o 140 tys. baryłek dziennie do poziomu 7,16 mln baryłek dziennie. Co ciekawe, prognozy te nie uwzględniły jeszcze sytuacji w Teksasie, a tamtejsze niedawne mrozy z pewnością nie pozostaną bez wpływu na wydobycie. Teksas odpowiada za około 40% produkcji ropy naftowej z łupków w USA.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli warunki pogodowe w Teksasie nie doprowadziłyby do przerw w wydobyciu ropy naftowej, to i tak amerykańskie firmy z branży łupkowej nie spieszyłyby się ze zwiększaniem produkcji. W lutym ostrożne tempo wzrostu wydobycia deklarował m.in. szef Chesapeake Energy, jednej z pierwszych firm łupkowych w USA. Mimo że wyższe ceny ropy naftowej zachęcają do zwiększania wydobycia, to zbyt szybkie tempo wzrostu produkcji może negatywnie wpłynąć na notowania ropy i na nowo postawić firmy w trudnej sytuacji.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Polecamy również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik — co to jest | prognozy giełdowe 2020 | bml notowania | orlen akcje | komentarze gieldowe |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here