Naga MarketsCreative Commons License

Jak udało się ustalić w raporcie przygotowanym przez Oxford Economics oraz przedsiębiorstwo zajmujące się bezpieczeństwem w sieci CGI, cyfrowe ataki mogły zmniejszyć wartość akcji na światowych parkietach giełdowych o co najmniej $52 miliardy w przeciągu ostatnich kilku lat.


Wyraźna korelacja pomiędzy atakami, a spadkiem cen akcji

Autorzy najnowszego raportu dowodzą, że pomiędzy atakami cybernetycznymi wycelowanymi w globalne giełdy, a spadkiem cen ich akcji istnieje bezpośrednie połączenie. Obliczona na tej podstawie średnia pokazuje, że każdy akt naruszenia cyber-zabezpieczeń doprowadza do osunięcia notowań o 1,8%.

W badaniach analizowano 65 „poważnych” i „katastrofalnych” naruszeń bezpieczeństwa cyfrowego giełd z wszystkich 315 tego typu wydarzeń, które miały miejsce od 2013 roku. W przypadku spółek notowanych na FTSE straty wynosiły przeciętnie 140 milionów dolarów.

Zobacz również: Chińscy hakerzy atakują brokerów FX

Spółki i parkiety nie informują inwestorów o nadużyciach

Wiceprezes ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w CGI, Andrew Rogoyski, ocenił, że „obecnie zaledwie 10-20 procentów największych naruszeń w Europie jest podawanych do publicznej wiadomości. W związku z tym informacja o utraconej wartości może wzrosnąć nawet 10-krotnie” w momencie gdy nowe regulacje zmuszą przedsiębiorstwa do informowania o każdej nietypowej aktywności w przeciągu 72 godzin od jej wystąpienia. Zmiany legislacyjne w tym zakresie wchodzą w życie w maju 2018 roku.

Prawie 70% firm monitorowanych w badaniu doświadczało niekorzystnych ruchów w zakresie ceny swoich akcji po tym jak miejsce miały próby hackingu. Najsilniej odbija się to przede wszystkim na spółkach oferujących usługi finansowe oraz komunikacyjne.

Ataki cybernetyczne zdaniem Rogoyski’ego mogą odchudzić rynkową wycenę spółki nawet o 15%. W ostatnich latach przekonał się o tym między innymi amerykański gigant Yahoo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here