Naga MarketsWszystkiemu winny Brad Pitt?

Scena z filmu The Big Short | Źródło: Bloomberg
Scena z filmu The Big Short | Źródło: Bloomberg

Pożyczki samochodowe o dużym poziomie ryzyka, łączone następnie w obligacje i sprzedawane inwestorom już od dłuższego czasu są głośnym tematem. Wiele osób doszukuje się tutaj bowiem podobieństw pomiędzy kredytami subrpime rynku mieszkaniowego, które zapoczątkował kryzys finansowy w 2008 roku.

Analityk Morgan Stanley, Jeena Ng, zastanawia się czy debiut filmu The Big Short – ekranizacji książki Michaela Lewisa opublikowanej w 2010 roku – odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu lęków wśród opinii publicznej i uczestników rynku:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Chociaż obawy odnośnie rosnącemu ryzyku recesji – i najprawdopodobniej jeszcze większej popularności filmu The Big Short – zmotywowały inwestorów do poszukiwania potencjalnych źródeł słabości gospodarki. Sektor konsumencki a w nim rynek mieszkaniowy oraz samochodowy wydaje się naturalnym miejscem do startu. Łącząc to z najnowszymi doniesieniami, że część rynku samochodowych papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami (ABS) osiągnęła 20-letnie szczyty otrzymujemy gotowy przepis na rynkowy niepokój.

W momencie gdy rynek mieszkaniowy wychodzi z kryzysu sprzed kilku lat i zaległości hipoteczne notują spadki, to w tym samym czasie zaległości kredytów samochodowych zmierzają w kierunku przeciwnym”

ss
Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych i samochodowych pod kątem zaległości hipotecznych. Na niebiesko nieruchomości, na czerwono samochody.

Dlaczego tym razem chodzi o pożyczki samochodowe, a nie hipotekę? Między innymi dlatego, że uzyskanie kredytu mieszkaniowego stało się zdecydowanie trudniejsze niż przed kryzysem. Wpłynęło to nie tylko na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na aktywa związane z hipotekami mieszkaniowymi, ale dodatkowo zapoczątkowało cały szereg nowych regulacji ograniczających wielu Amerykanom zdolność uzyskania kredytów na zakup własnego M.

Sprawdź recenzję The Big Short autorstwa Marcina Wenusa >>

W międzyczasie standardy kredytowania dla pożyczek samochodowych zostały wyraźnie uproszczone – pojawiło się wiele przedsiębiorstw oferujących swoje usługi przyszłym posiadaczom aut, którzy są w stanie zaryzykować więcej, dając jednocześnie traderom wyższe zwroty z inwestycji w okresie wyjątkowo niskich stóp procentowych.

Występuje tutaj jednak kilka wyjątków. Morgan Stanley widzi niewielkie szanse na to, aby papiery wartościowe zabezpieczone aktywami (ABS) – w tym przypadku samochodami – stały się nowym rodzajem obligacji hipotecznych subprime. Nawet przy zastosowaniu bardzo rygorystycznego zestawu założeń przyszłych wydarzeń, nie doszukują się możliwości wystąpienia podobnego kryzysu. Chociaż nie jest to całkowicie nieprawdopodobne, to w tym momencie prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza wydaje się być nikłe.

invest

Jak myślicie, czy rynek samochodowy może doprowadzić w USA i na świecie do tego, do czego doprowadził rynek nieruchomości w zeszłej dekadzie?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here