Naga MarketsInwestorzy boją się krachu o rozmiarach Wielkiego Kryzysu, ostrzega noblista Robert Shiller
Robert Shiller

Obecna sytuacja makroekonomiczna sprawia, że inwestorzy obawiają się załamania rynku akcji. Noblista Robert Shiller uważa, że druga fala pandemii i wybory w Stanach Zjednoczonych są głównymi czynnikami, które mogą doprowadzić do gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian na rynku.

  • Według Shillera, obawy wśród inwestorów są najwyższe od lat.
  • Crash Confidence Index sugeruje obawy rynku przed powtórką “czarnego czwartku”.
  • Ekonomista podkreśla znaczenie odpowiedniej dywersyfikacji portfela.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza

Rok 2020 obfituje w ważne wydarzenia geopolityczne, na które rynek nie ma szans się przygotować. Sztandarowym przykładem jest  w tym przypadku pandemia COVID-19. Nawet kiedy państwa przeszły przez pierwszą falę pandemii, kolejne uderzenie koronawirusa zaskoczyło rządy. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że kraje będą musiały wprowadzić drugi lockdown.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ożywienie gospodarcze w Europie i USA nie był często tak szybki jak przewidywali to analitycy. Teraz, kiedy wiele branży nie jest w stanie oferować swoich usług, światowej gospodarce grozi powrót do recesji.

Zobacz również: Rynek oczekuje wsparcia od EBC. Euro pozostaje stabilne

Kryzys COVID-19 i listopadowe wybory spowodowały, że obawy przed poważnym krachem na rynku osiągnęły najwyższy poziom od wielu lat. Jednocześnie akcje są notowane na bardzo wysokich poziomach. Ta zmienna kombinacja nie oznacza, że dojdzie do krachu, ale sugeruje, że ryzyko takiego krachu jest stosunkowo wysokie. To czas, by być ostrożnym. – pisze Shiller na łamach New York Times.

Nieufni inwestorzy

Amerykański ekonomista zwraca uwagę, że przygotowywany przez niego Crash Confidence Index pokazuje, że inwestorzy obawiają się załamania rynku, podobnego do to z 1929 i 1987 roku.

Nikt nie zna przyszłości, ale biorąc pod uwagę ogólny brak zaufania inwestorów w obliczu pandemii i politycznej polaryzacji, istnieje szansa, że negatywna, samospełniająca się przepowiednia rozkwitnie. Uwydatnia to znaczenie dobrze zdywersyfikowanych klas aktywów – w tym skarbowych papierów wartościowych, które są bezpieczne – i nie są obecnie nadmiernie eksponowane na amerykańskie akcje – podkreśla Shiller.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here