Naga MarketsInwestor uniknie kary za insider trading, dzięki usunięciu WhatsAppaWielu wydaje się, że w erze digitalizacji rynków i komunikacji nic nie ukryje się przed wzrokiem instytucji nadzorujących. Historia Konstantina Vishnyaka pokazuje, że kontrola nadal ma luki, a do jej ominięcia wystarczy usunięcie ze swojego urządzenia Whatsappa.

  • FCA oskarża bankiera o insider trading.
  • Sąd uniewinnił Vishnyaka z zarzutów zacierania śladów.
  • Agencja zamierza dalej walczyć z podejrzanymi utrudniającymi śledztwo.

Inwestor usunął Whatsappa, żeby „chronić przyjaciela”

Konstantin Vishnyak został oczyszczony z zarzutu niszczenia dowodów przez londyński sąd. Financial Conduct Authority (brytyjski organ kontrolujący rynek) oskarżał bankiera i dwie inne osoby o insider trading. Dowody przestępstwa miały znajdować się w konwersacjach na popularnym komunikatorze Whatsapp.

Przed przekazaniem policji swojego telefonu Vishnyak usunął aplikację razem ze wszystkimi rozmowami. Oskarżony tłumaczył, że zrobił to aby chronić swojego przyjaciela poszukiwanego przez brytyjską policję od 2006 roku.

Ściganie przestępstw jest trudne, a obecnie jeszcze trudniejsze ze względu na sposób, w jaki ludzie komunikują się ze sobą. Jeśli ludzie są wystarczająco sprytni, aby używać Whatsapp lub Signal, a następnie usuwać konwersacje, bardzo trudno jest ich ścigać. – powiedział Tim Thomas, były pracownik FCA.

Odważny ruch FCA

FCA nie składa jednak broni i zapowiada walkę z każdą próbą zacierania śladów.

Podejmiemy działania za każdym razem, gdy potrzebne nam dowody zostaną sfałszowane lub zniszczone. – zapowiada agencja.

Jak twierdzi Thomas, cytowany przez Bloomberga, prowadzenie sprawy Vishnyaka było odważnym krokiem dla FCA, które zazwyczaj jest bardzo ostrożne w wybieraniu swoich celów.

Kiedy kierują sprawy do sądu, nie mają tendencji do przegrywania. Ale mimo to FCA mówi: “Dobra, akceptujemy fakt, że technologia niekoniecznie działa na naszą korzyść, ale jeśli prowadzimy dochodzenie w sprawie wykorzystywania informacji poufnych, a ty niszczysz dowody, to po prostu ich nie porzucimy”. – mówi ThomasConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here