Naga MarketsIntrol zarabia 16 mln zł i planuje ponad 7,5% stopy dywidendy. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaIntrol to polska firma działająca w branży energetycznej, w tym kogeneracji. Aktualnie panujące trendy zielonej transformacji sprawiają, że spółka może być pośrednim beneficjentem zapowiadanych zmian. Jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, w trakcie ostatnich lat przychody spółki cechują się jednak stagnacją, choć z drugiej strony na plus zasługuje m.in. polityka dywidendowa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie tylko branża OZE

Aktualnie prowadzona polityka środowiskowa, zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym stwarza dla branży energetyki odnawialnej bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Warto jednak pamiętać, że jeśli dana branża, przykładowo nieruchomości, rośnie jak na drożdżach, to korzystają na tym również gałęzie pośrednie, np. firmy meblarskie, czy też te produkujące panele podłogowe.

Nie inaczej jest w przypadku właśnie energetyki. Fakt, że w najbliższych latach (a wręcz dekadach) czeka nas ogromna transformacja sprawia, że nie tylko same spółki produkujące OZE zyskają, ale i również cała ta otoczka prawdopodobnie będzie zyskiwać, czego przykładem może być kogeneracja, wskazuje Konrad Książak.

– Sama Unia Europejska mówi o tym, że jeżeli chodzi o te kogeneracje, to Komisja Europejska uznała promowanie kogeneracji za jeden z czynników koniecznych do obniżenia emisji gazów cieplarnianych przez sektor energetyczny. Więc to jest rynek, który myślę, że mocno może się rozwijać. I to będzie rozwój nie tylko w tym roku, czy też kolejnym. – wskazuje Konrad Książak na kanale Comparic24.

Kompleksowe podejście

Grupy Introl umożliwia kompleksowa realizacje inwestycji branżowych z zakresu energetyki, automatyki i sterowania procesami, instalacji elektrycznych wysoko- i niskoprądowych, a także specjalistycznych instalacji technologicznych m.in. dla energetyki, gospodarki wodno-ściekowej i ochrony środowiska oraz przemysłu chemicznego i petrochemicznego. W każdym przypadku proces realizacji może obejmować projektowanie, opracowanie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych pozwoleń, dobór urządzeń, prace budowlane, kompletacje i dostawę, a następnie montaż i rozruch gotowych instalacji czy obiektów.

Zobacz również: PKN Orlen na ostatniej fali wzrostowej może sięgnąć 86 zł, wskazuje Marcin Tuszkiewicz

– Jak wygląda sama spółka? Od razu widzimy, że nie jest jakoś mocno przewartościowana, jeżeli chodzi o czysto techniczne wskaźniki. A jeżeli przejdziemy do finansów to możemy zauważyć, że tak naprawdę tego wpływu pandemii tutaj nie było, bo przychody w 2020 są wyższe niż w 2019. – dodaje także.

invest

Stagnacja przychodów

Biorąc pod lupę przychody generowane przez spółkę, wskazać należy na kilka aspektów. Po pierwsze firma okazała się odporna na kryzys covidowy, ponieważ w 2020 roku przychody spółki wyniosły 458,33 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 439,74 mln zł. Z drugiej natomiast widać wyraźną ich stagnacje, ponieważ poziom 450 mln zł został osiągnięty już w 2014 roku.

Co prawda był to wtedy mocny wystrzał i w kolejnych dwóch latach ten wynik się pogorszył, niemniej spółka nie ma wyraźnie wzrostowego trendu w przychodach. Wynik z 2020 jest bardzo zbliżony, chociażby do roku 2018, kiedy to spółka zarobiła 455,71 mln zł.

Problemy z zyskami

Nieco gorzej prezentuje się sytuacja z zyskami netto całej grupy. Największe wartości spółka osiągnęła w roku 2014 (oraz w roku 2013 i 2015), kiedy to zarobiła 25,69 mln zł. Od tego momentu nastąpiło jednak wyraźne pogorszenie, co widoczne jest szczególnie w latach 2016-2019. W 2016 grupa Introl zarobiła 9,75 mln zł, czyli blisko połowę mniej niż rok wcześniej.

Natomiast w 2017 ich wynik wyniósł 5 tys. zł. Oczywiście lepszy rydz niż nic i spółce udało się zachować plus (a jednostka dominująca osiągnęła wynik na poziomie 500 tys. zł zysku), niemniej ten aspekt do pozytywnych nie należy. W 2018 wyniki również nie rozpieszczały i wyniosły 1,44 mln zł. W 2019 i 2020 na tym polu nastąpiła jednak mocna poprawa i zysk netto grupy wyniósł odpowiednio 9,57 mln zł i 16 mln zł. Tak więc zmiany ponownie zmierzają w dobrą (z punktu widzenia spółki) stronę.

– Trzeba przyznać, że Introl to jest taka spółka silna pod względem fundamentalnym. Można powiedzieć, że nawet bardzo stabilna, bo jak sobie popatrzymy na tę spółkę to i aktywa widzimy, że prawie cały czas rosną. Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne cały czas rosną. Biorąc pod uwagę czyste zadłużenie, to widzimy, że te zobowiązania nie są jakieś bardzo duże. – podkreśla Konrad Książak.

Solidna dywidenda

Ważnym aspektem, z punktu widzenia inwestorów, jest niejednokrotnie polityka dywidendowa realizowana przez daną spółkę. W przypadku Grupy Introl aspekt ten działa zdecydowanie na ich korzyść, ponieważ spółka regularnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami, choć do pełni szczęścia brakuje paru detali.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę regularność dywidendy, to w ostatnim czas tylko raz (za rok 2017) akcjonariusze nie otrzymali dywidendy, co jest dość zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku zyski wyniosły 5 tys. zł. Pewnym mankamentem jest również fakt, że dywidenda nie jest stale rosnąca w czasie, co sprawia, że do dywidendowych arystokratów spółka nie zostanie zaliczona, niemniej wyróżnia się pozytywnie na polskim parkiecie.

Za rok 2020 proponowana dywidenda ma wynieś 0,46 zł na akcję, co przy obecnym kursie 6,04 zł oznacza stopę dywidendy na poziomie ok. 7,6%. Z kolei rok wcześniej dywidenda wyniosła 0,38 zł na akcję, co przełożyło się na 8,48% stopy dywidendy.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs krypto | kryptowaluty wykresy | nasdaq composite notowania | kurs lotos | kurs btc wykres | stop loss | czym jest cfd |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here