Naga MarketsKurs franka powyżej 4,38 zł. Interwencja SNB na rynku walutowym zamiast cięcia stóp procentowychNarodowy Bank Szwajcarii zdecydował dziś o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomi -0,75%. SNB zamierza jednak wspomóc gospodarkę dotkniętą pandemią koronawirusa w inny sposób, poprzez interwencje na rynku walutowym. Kurs franka zyskuje dziś ponad 2% w stosunku do złotego. Para walutowa CHFPLN wyznaczyła maksima w okolicach poziomu 4,3750 zł.


Interwencje walutowe zamiast cięcia stóp procentowych

Stopy procentowe w Szwajcarii są obecnie na rekordowo niskim i w dodatku ujemnym poziomie. W związku z tym, SNB zaniechał obniżki stóp idąc tym samym w ślady Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Decydenci Szwajcarskiego Banku Narodowego zauważają jednak, że epidemia koronawirusa stanowi “wyjątkowo duże wyzwanie” i prowadzi jeszcze większej wyceny franka. Rynki mogą to potraktować jako ostrzeżenie przed działaniami odpierającymi nieuzasadnioną aprecjację waluty.

Zobacz też: NYSE zamyka parkiety tradingowe. Dwie osoby zakażone koronawirusem

SNB od początku kwietnia zwiększy współczynnik progu zwolnienia do 30 z 25, by odciążyć banki ujemnymi stopami procentowymi. Bank centralny potwierdza przy tym, że szwajcarski system finansowy cechuje się wystarczającą płynnością.

Kurs franka ponownie na poziomach z Czarnego Czwartku

Wczorajsza sesja na parze walutowej CHFPLN zakończyła się ponad poziom 4,2444, który wyznaczał szczyt z 2016 roku. Tym samym kurs franka wrócił do notowań widzianych ostatnio w trakcie pamiętnego Czarnego Czwartku, w styczniu 2015 roku.

Dziś wzrost franka szwajcarskiego jest jeszcze potężniejszy niż wczoraj, co pewnie przyprawia o ból głowy niejednego ‘frankowicza’. W szczytowym momencie sesji, notowania  CHFPLN znajdowały się blisko 4,3750.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny pary walutowej CHFPLN - 19 marca 2020 r.
Wykres dzienny pary walutowej CHFPLN – 19 marca 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here