Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) umacnia się. Interwencja Johnsona przynosi efektyWielka Brytania i Unia Europejska zbliżyły się o krok do osiągnięcia porozumienia w sprawie ich przyszłych relacji handlowych. Najwyżsi urzędnicy bloku są przekonani, że Boris Johnson jest skłonny do kompromisu, a brytyjski premier powiedział, że perspektywy dla porozumienia pozostają „bardzo dobre”. W efekcie funt szterling umocnił się w trakcie poniedziałkowej sesji, a impuls przelał się na wtorek. Para GBP/USD nieznacznie wzrasta przed południem oscylując nieco powyżej poziomu 1,26.

  • Brytyjski premier wziął udział w negocjacjach po raz pierwszy od czasu Brexitu
  • Urzędnicy z Brukseli są pewni, że Johnson jest skłonny do kompromisu
  • Funt szterling umacnia się w reakcji na postęp negocjacji

UE i UK o krok bliżej porozumienia. Nadal istnieją poważne przeszkody

rękawice uk-ueGodzinna rozmowa wideo w poniedziałek między Johnsonem, a kierownictwem bloku nadała nowy impet negocjacjom, które w ostatnich tygodniach ogarnął impas w wyniku pandemii COVID-19. Według relacji urzędników UE Johnson jest skłonny złagodzić swoje stanowisko, a europejscy przywódcy oznajmili, że są gotowi zrobić to samo.

Nie wydaje mi się, żebyśmy byli tak daleko od siebie – teraz musimy zobaczyć nieco postępów w negocjacjach. Im szybciej to zrobimy tym lepiej. Nie widzimy powodu, żeby tego nie zrobić już w lipcu – powiedział Johnson w wywiadzie telewizyjnym po rozmowie telefonicznej.

Pierwsza bezpośrednia interwencja Johnsona w negocjacje, odkąd Wielka Brytania opuściła blok pod koniec stycznia, oznacza początek sześciu tygodni intensywnych dyskusji w celu osiągnięcia porozumienia. Po trzech miesiącach impasu w rozmowach handlowych, obie strony chciały wykorzystać poniedziałkowe spotkanie, aby ocenić, czy porozumienie jest możliwe do osiągnięcia przed ostatecznym rozstaniem Wielkiej Brytanii z blokiem pod koniec roku.

Na znak, że nadal istnieją poważne przeszkody, przewodniczący Rady UE Charles Michel ostrzegł, że UE nie jest gotowa „kupić kota w worku” w pośpiechu, by za wszelką cenę podpisać umowę. W poście na Twitterze powtórzył, że kontrowersyjny wymóg równych warunków konkurencji między obiema stronami będzie „niezbędny” dla podpisania porozumienia.

Intensywnych rozmów ciąg dalszy

Formalne dyskusje zostaną wznowione 29 czerwca w bardziej skoncentrowanym formacie niż poprzednia seria rozmów. Rząd brytyjski, który w zeszłym tygodniu wykluczył przedłużenie grudniowego terminu negocjacji, nalega na przyspieszenie dyskusji.

Podczas gdy Johnson powiedział, że nie chce, aby rozmowy „trwały do ​​jesieni, zimy, jak być może chcieliby niektórzy w Brukseli”, Wielka Brytania w ubiegłym tygodniu zgodziła się na harmonogram obejmujący rundę negocjacyjną w połowie sierpnia.

Prywatnie urzędnicy z Brukseli i Londynu twierdzą, że koncentrują się na osiągnięciu porozumienia między połową sierpnia, a szczytem przywódców UE zaplanowanym na połowę października.

Od czasu rozpoczęcia negocjacji obie strony starały się poczynić postępy w zakresie umowy o wolnym handlu i innych aspektów przyszłych stosunków handlowych, takich jak prawa połowowe i współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Wielka Brytania wciąż odrzuca apel UE o równe warunki działania, które wiązałyby Wielką Brytanię z niektórymi przepisami europejskimi w takich obszarach, jak pomoc państwa i prawo ochrony środowiska.

Różnice te mogą zostać zniwelowane, ale póki co żadna ze stron nie zrezygnowała jeszcze ze swoich kluczowych postulatów. W szczególności Wielka Brytania utrzymuje swoją odmowę zezwolenia Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości na udział w rozwiązywaniu wszelkich sporów między obiema stronami, co jest kluczowym żądaniem UE.

Funt odbija drugi dzień z rzędu. GBP/USD przebije czerwcowy szczyt?

Notowania pary walutowej GBP/USD po piątkowym spadku w rejon 1,2470 znalazły odbicie wraz z początkiem nowego tygodnia. Kurs wzrasta drugą sesję z rzędu przebijając we wtorek poziom 1,26. Dalsza aprecjacja brytyjskiej waluty umożliwi test czerwcowego maksimum 1,2816 z celem na psychologiczny poziom 1,30. Z drugiej strony ponowny spadek poniżej wczorajszego minimum 1,2450 otworzy drogę do dołka z maja w okolicach 1,2080.

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here