Naga Markets

Interwencja BoJ - pierwsza od 1998 roku! Kurs jena bardzo zmienny w czwartekKurs dolara do jena (USD/JPY) w czwartek cechuje się bardzo dużą zmiennością, po tym gdy Bank Japonii zainterweniował na rynku walutowym po raz pierwszy od 24 lat. Interwencja miała miejsce w czwartek rano, po posiedzeniu banku centralnego, które nie przyniosło zmiany w kwestii stopy procentowej i kontroli krzywej dochodowości (YCC).

Jen umacnia się po interwencji Banku Japonii

Japoński jen umocnił się gwałtownie w stosunku do dolara w czwartek po tym, jak władze Japonii interweniowały na rynku walutowym po raz pierwszy od 1998 roku, aby wzmocnić osłabioną walutę.Kurs USD/JPY runął do okolic 140,64, choć chwilę wcześniej sięgał nowych 24-letnich szczytów na 146. Cały zakres tego spadku trwał zaledwie kilkanaście minut! Chwilę po 11:00 notowania pary odbiły do 142,40.

TradingView Chart
Kurs USD/JPY w interwale 30-minutowym. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, jeszcze tego samego ranka, Bank Japonii podtrzymał obecne wytyczne polityki pieniężnej pozostawiając stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Późniejsza interwencja nie została zapowiedziana.

– Biorąc pod uwagę, że właśnie mieliśmy BOJ podkreślający bardzo luźną politykę monetarną i to przyszło tuż po tym, jak Fed podkreślił jastrzębią perspektywę, myślę, że fundamenty będą napędzać dolara/jena wyżej” – powiedziała analityk walutowy Rabobank, Jane Foley.

– To, co robi Japonia, to wysłanie sygnału, że to nie jest po prostu darmowa przejażdżka wraz ze wzrostem USD/JPY. – dodała.

TradingView Chart
Kurs USD/JPY. Źródło: tradingview.com

Od grudnia 2020 roku kurs dolara do jena wspiął się w górę o 40% niepokojąc japońskich decydentów, a po wielu interwencjach słownych, faktyczny ruch wisiał już w powietrzu. Analitycy wielu instytucji wskazywali na możliwość interwencji BoJ z uwagi na ostatni “rate check”, który zwykle poprzedza takie działania.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

XTB

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here