Naga MarketsIgnac MostovicJednym z prelegentów tegorocznej edycji Invest Cuffs będzie Ignac Mostovic, znany z social mediów i wcześniejszych konferencji M1. Ponad dwie dekady na rynku jako trader indywidualny i zapalony kolekcjoner danych. Ignac już pod koniec marca przedstawi w Krakowie swoje podejście do tradingu na zamkniętej VI Specjalistycznej Konferencji M1. Jego prezentacja jest zatytułowana „Strukturalne przewagi rynkowe: Data mining w praktyce. Źródła, metody, modele i praktyczne ich wykorzystanie.”


Ignac Mostovic to niewątpliwie enigmatyczna postać na polskiej scenie traderskiej. Jedna z nielicznych, która w kompetentny sposób potrafi sczytywać dane z rynku opcji. Do tego tym mniej licznych, które przerobiły metody Antona Kreila. Model makro Ignaca po części bazuje właśnie na wiedzy zawartej w kursie Kreila.

Twórca serwisu COTRT.COM i pierwszej na świecie symulacji parkietu giełdowego THEFLOOR.APP. Od kilku lat intensywnie eksploruje strukturę rynku amerykańskiego z perspektywy indeksu SP500. W swoim podejściu do spekulacji dopuszcza tylko modele algorytmiczne bez cienia uznaniowości.

Witaj Ignac, niezmiernie się cieszę, że mogę z tobą przeprowadzić ten wywiad. Wiem, że nie lubisz prostych pytań, ale powiedz proszę dlaczego akurat inwestowanie/spekulacja? Czy to był zwykły przypadek? Może pasja? A może jedno i drugie?

Można powiedzieć, że jedno i drugie.

Raczej jesteś osobą, która woli pozostawać “w cieniu”. Czy jest ku temu jakiś głębszy powód czy w imię zasady “pieniądze lubią ciszę”?

Wiszę ludziom kasę, wolę się nie wychylać za bardzo. (śmiech)

Jakie było Twoje pierwsze doświadczenie z inwestowaniem? Co rozgrywałeś, w jaki sposób i z jakimi efektami? 

Akcje Banku Śląskiego. Sprzedałem jak tylko je dostałem. Oczywiście ceny później jeszcze mocno poszły w górę.

Czy spekulacja jest dla każdego?

Hmmm….nie wiem.

Co sprawiło, że zacząłeś zgłębiać raporty COTrt? Czy dają one statystyczną przewagę na rynku?

Interesują mnie dane, które nie interesują większości i nie interesują mnie dane, które są w zainteresowaniu szerokiej publiki. Był taki okres kiedy dane COT były dosyć mało popularne i jakieś przewagi dało się budować, ale szybko zniknęły. Dlatego zacząłem tworzyć swoje, w czasie rzeczywistym – COTrt.

Słyszałem, że stworzyłeś grę inwestycyjną The Floor. Gdybyś mógł po krótce wyjaśnić na czym polega i w jaki sposób można do niej dołączyć?

Stworzyłem to za dużo powiedziane. Projekt jest ciągle w fazie rozwojowej, ale wersja alpha jest już faktycznie dostępna za free. Wkrótce będzie mocno przebudowana beta. Idea była prosta, ale w miarę tworzenia wszystko się skomplikowało. Z małego projektu zrobiło się monstrum, które pożera czas, pieniądze i energię. Koncepcja była prosta, odtworzyć parkiet chicagowski w postaci a`la gra komputerowa. No właśnie, ale to by było za proste…

Gdybyś mógł się cofnąć w czasie do momentu gdy zaczynałeś inwestować, jakie wskazówki dał byś samemu sobie?

Kupuj google i amazon, shortuj w 2008 i kupuj wszystko w 2009, no coś bym tam jeszcze wymyślił. (śmiech) A tak poważnie to jestem bardziej deterministą niż nie, więc pewnie cokolwiek bym sobie młodszemu powiedział to i tak bym siebie nie posłuchał.

Pojawisz się na tegorocznych Invest Cuffs na VI SKM1. O czym będziesz mówił i ile Temet Ci zapłacił, żebyś dał się przekonać? (żart)

To nie tak. Chciałem żeby Temet mi wisiał teraz przysługę i w swoim czasie się do niego odezwę. (śmiech) Na SKM1 opowiem o szybkim cyklu koniunkturalnym, który jest naturalnym zegarem w przepływach kapitału na rynkach. Wspomnę skąd brać i jak szukać dziwacznych danych, na które nikt nie zwraca uwagi, a mają moc sprawczą. Podzielę się, w granicach rozsądku, konkretnymi modelami, które częściowo są w silniku COTRT i The Floor. No i tego typu gadki o podejściu systemicznym, a nie na Rafała.

Dzięki za rozmowę i do zobaczenia na konferencji!

Do zobaczenia.


Bilety do nabycia na Specjalistyczną Konferencję M1 znajdziesz TUTAJZapraszamy również do rejestracji na Invest Cuffs 2019, gdzie będzie można osobiście poznać Ignaca Mostovica oraz wiele innych osób związanych z rynkami finansowymi i zdobyć nową wiedzę. Z kodem COMPARIC możecie zakupić płatne wersje biletów z 10% rabatem!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here