Naga MarketsCeny ropy naftowej w USA spadły w poniedziałek do negatywnych poziomów po raz pierwszy w historii. Nie trzeba było czekać długo by polała się prawdziwa krew na rynku. We wtorek broker Interactive Brokers poinformował, że odnotował łączną stratę na rachunkach klientów w wysokości około 88 milionów dolarów.

  • 88 mln USD strat nie wpłynie istotnie na sytuacje finansową firmy
  • Szacunki wskazują na 500 mln USD strat z tytułu ostatnich zawirowań

Zobacz również: Dramat na rynku ropy – co z innymi aktywami? – Świat walut Marka Rogalskiego

Te artykuły również Cię zainteresują
Ujemne ceny ropy to nowa rzeczywistość?

Jak informował wczoraj portal comparic.pl, w poniedziałek kontrakty terminowe WTI (West Texas Intermediate) na maj znalazły się na ujemnym poziomie -40,32 USD za baryłkę, po raz pierwszy w historii notowań. Oznaczało to, że producenci surowca płacili, za odebranie go od nich. Spadek na koniec dnia przekroczył 300%, a na chwilę obecną cena kontraktów wróciła powyżej zera.

Według oświadczenia opublikowanego przez Interactive Brokers Group, Inc, kilku ich klientów utrzymywało długie pozycje na kontraktach CME i ICE Europe, a po historycznym spadku cen ropy ponieśli ogromne straty przekraczające kapitał własny na ich rachunkach.

Następnie amerykańska firma maklerska wykonała wymagane rozrachunki z odpowiednimi izbami rozliczeniowymi w imieniu swoich klientów, co spowodowało, że firma odnotowała około 88 milionów dolarów straty. Jednak według oświadczenia IB uważa, że ​​oczekiwane straty nie będą miały istotnego wpływu na ich sytuację finansową.

Mieliśmy około 15% otwartych pozycji na majowym kontrakcie naftowym. To oznacza, że inni brokerzy ponieśli jeszcze większe straty niż Interactive Brokers. Będziemy musieli nauczyć się radzić sobie z ujemnymi cenami kontraktów futures na ropę – powiedział w wywiadzie dla CNBC Thomas Peterffy, założyciel i prezes Interactive Brokers.

Ponadto, zapytany przez CNBC, czy w branży będzie poważny ból związany z kontraktami terminowymi na ropę naftową, Peterffy odpowiedział: „Szacuje się, że łączne straty z tego tytułu wynoszą jakieś 500 milionów dolarów, ale nie mam pojęcia do kogo należą”.

Zobacz również: To nie koniec dramatu na rynku ropy. Kontrakt WTI na czerwiec spada o 40%

Ropa Brent osuwa się na 21-letnie minima

Tymczasem ropa naftowa Brent wydłuża swoją dotychczasową przecenę spadając do najniższego poziomu od ponad dwóch dekad. Spadki mają miejsce w wyniku obaw, że na świecie braknie miejsc do magazynowania surowca, gdy cięcia produkcji wprowadzone przez OPEC okazały się niewystarczające, aby poradzić sobie z malejącym popytem na świecie.

W środę ropa WTI kosztuje niecałe 12 USD za baryłkę. Tylko w tym tygodniu surowiec został przeceniony o 35 procent.

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingviewcomConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here