Naga MarketsNie ma obecnie inwestora, który nie słyszałby o szaleńczym rajdzie na spółce GameStop, który zainicjonowany został przez skrzyknięcie się inwestorów detalicznych przeciwko dużym instytucjom. Sprawa ta z całą pewnością zostanie zapamiętana na długo. Nie tylko zapamiętana, ale i wielu z inwestorów ma wrażenie, że będzie również przełomem w świecie inwestowania indywidualnego vs. handlu instytucjonalnego. Thomas Peterffy, założyciel i prezes Interactive Brokers Group Inc. (IB) opisuje jak o mały włos wiele domów maklerskich nie poległo na tej rozgrywce.

  • Byliśmy “niebezpiecznie blisko upadku całego systemu” – wspomina prezes IB
  • Pod koniec stycznia indywidualni inwestorzy na platformach społecznościowych połączyli siły przeciwko instytucjonalnym graczom
  • Skutkiem było wywindowanie spółek do gigantycznych poziomów zwrotu

GameStop: Dziś odbywa się przesłuchanie w Komisji Usług Finansowych w USA w sprawie ostatnich działań rynkowych

Podczas dzisiejszej sesji wiele podmiotów maklerskich, społecznościowych oraz samych funduszy jest przesłuchiwanych w Komisji Usług Finansowych w USA, gdzie Izba ma zamiar wyjaśnić ostatnie działania na rynku. Mowa o sytuacji znanej wszystkim pod samą nazwą spółki “GameStop”, gdzie inwestorzy indywidualni skrzyknęli się, aby wywindować ceny spółki na przekór wystawiających się na krótką sprzedaż instytucji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Założyciel i prezes Interactive Brokers Group Inc, Thomas Peterffy, opisał dziś przed przesłuchaniem w Izbie sytuację ze stycznia mówiąc, że w momencie, kiedy indywidualni inwestorzy na platformach społecznościowych połączyli siły, aby wysłać garść silnie shortowanych akcji, w tym detalicznego sprzedawcę gier wideo GameStop Corp. GME, AMC Entertainment Holdings do niebotycznych poziomów – wiele podmiotów maklerskich o mało nie zostało bankrutami.

wykres GameStop H1 18.02.2021
GameStop H1 18.02.2021

Jak wyjaśnia CEO IB – tak zwany short squeeze, który rozegrał się, wstrząsnął Izbą Rozliczeniową w USA i zmusił wiele domów maklerskich do próby zabezpieczenia się poprzez podniesienie wymagań dotyczących depozytów zabezpieczających i ograniczenia handlu na wybranych akcjach, aby zapobiec szerszemu chaosowi na rynkach.

Tymczasem prezes Robinhood, Vlad Tenev przedstawił swoją zdanie: “To, czego doświadczyliśmy w zeszłym miesiącu, było nadzwyczajne, a limity handlowe, które wprowadziliśmy na GameStop i innych akcjach, były konieczne, aby umożliwić nam dalsze spełnianie wymagań depozytowych do Izb Rozliczeniowych, które płacimy, aby wspierać handel klientów na naszej platformie“.

Prezes Robinhood dodał również w przemówieniu, że broker, który reklamuje się jako dostawca dla przeciętnego inwestora, powiedział, że jego dzienna wartość value at risk (miara ryzyka wyrażająca graniczny poziom straty znaleziony dla ustalonego \alpha, będącego prawdopodobieństwem jej osiągnięcia) skoczyła o prawie 600% z 202 milionów dolarów w dniu 25 stycznia do 1,4 miliarda dolarów do 28 stycznia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty notowania | index dow jones | nasdaq giełda | lotos akcję | notowania orlen |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here