Naga MarketsFirma inwestycyjna Interactive Brokers notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ (ticker: IBKR) poinformowała w środę, że zdecydowała przenieść swój listing na nowo-powstałą giełdę IEX chcąca zaoferować użytkownikom dostęp do nowych rodzajów zleceń oraz lepszą egzekucję transakcji.


Wszystkie zlecenia opóźnione o 350 mikrosekund?

IEX w swoim założeniu proponuje dosyć nietypowe rozwiązanie, a mianowicie opóźnienie przetwarzania wszystkich transakcji o 350 mikrosekund, czego celem jest „zapobieganie front runningowi w wykonaniu szybszych traderów”. IEX pobiera średnie prowizje w wysokości od 0,0003 do 0,0009 USD na akcję za realizację zleceń rynkowych, co jest wysoce konkurencyjną ofertą w stosunku do największych światowych burs, w tym NASDAQ.

„Interactive Brokers, od początku swojego istnienia, koncentruje się na dostarczaniu klientom najlepszych cen. W przeciwieństwie do większości innych banków i brokerów, Interactive Brokers nie sprzedaje zleceń swoich klientów podmiotom trzeciem, ani nie stawia zleceń przeciwstawnych do tych realizowanych przez klientów” – informuje Interactive Brokers w środowej nocie prasowej.

W trakcie środowej sesji notowania IBKR osuwają się o ponad 1% i testują poziomy obserwowane ostatni raz na początku grudnia zeszłego roku, wybijając zakres tegorocznej konsolidacji:

IBKR D1

$50 tysięcy rocznej opłaty pobieranej przez giełdę

IEX debiutowała w 2012 roku, jednak dopiero od 2016 roku działa jako pełnoprawna giełda papierów wartościowych. Średni dzienny wolumen wynosi 153 miliony akcji, czyli kilkukrotnie mniej niż w przypadku giełdy NASDAQ, z której Interactive Brokers chce się „wypisać”.

“Obecnie realizujemy niektóre zlecenia naszych klientów w IEX, ponieważ giełda oferuje nam najlepszą cenę za te zlecenia, w samym środku wyświetlanej najlepszej oferty kupna i sprzedaży”, powiedział Thomas Peterffy, prezes i założyciel Interactive Brokers. “Odsetek ten szybko wzrośnie, jeśli inni inwestorzy skierują więcej swoich zleceń do IEX. Podobnie jak my, IEX bezustannie koncentruje się na rozwoju technologii, aby zapewnić lepsze wykonanie zleceń. Jesteśmy na tym samym etapie i poziomie realizacji zadań: nasze wysiłki łączą się ze sobą”

Interactive Brokers zdaje sobie sprawę, że notowanie na nowej giełdzie może pociągać za sobą pewne ryzyko, ale podmiot uważa, że klienci indywidualni i instytucjonalni, którzy są właścicielami akcji spółek, otrzymają lepsze ceny wykonania i że przewaga ta przeważy nad ryzykiem.

“Chciałbym zasugerować innym spółkom giełdowym, że oszczędności, jakie przynosi przeniesienie notowań do IEX i znaczne obniżenie opłat za notowania, a także oszczędności, jakie ich akcjonariusze prawdopodobnie uzyskają w wyniku transakcji na IEX, jest warte kosztów przeniesienia notowań do IEX” – dodał prezes Interactive Brokers.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here