Naga MarketsInteractive Brokers pod ostrzałem SEC, CFTC i FINRA. Łącznie zapłaci 141 mln zł ugodyKomisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła w poniedziałek, że Interactive Brokers LLC zapłaci karę w wysokości 11,5 mln USD kary finansowej w związku z wielokrotnie niezłożeniem Raportu o Podejrzanej Działalności (skrót z ang. SAR) za amerykańskie transakcje papierami wartościowymi typu microcap, które wykonała w imieniu swoich klientów.

  • W ramach równoległych działań, Urząd Regulacji Sektora Finansowego (FINRA) i Komisja Obrotu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (CFTC) ogłosiły ugody z Interactive Brokers dotyczące niepowodzeń w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy,
  • W ich przypadku broker zgodził się zapłacić kary w wysokości odpowiednio 15 mln USD i 11,5 mln USD,
  • Łączna kwota wypłacona trzem agencjom wyniosła 38 milionów USD, czyli 142 mln PLN

Podejrzane transakcje i brak właściwej reakcji ze strony Interactive Brokers

Brokerzy w USA są zobowiązani do składania SAR dla transakcji, co do których istnieje podejrzenie, że wiążą się z oszustwem lub brakiem zgodnego z prawem celu biznesowego. Zgodnie z zarządzeniem SEC, w ciągu jednego roku Interactive Brokers nie złożyło ponad 150 SAR-ów w celu zaznaczenia potencjalnej manipulacji papierami wartościowymi typu “microcap” na rachunku swoich klientów, przy czym niektóre z nich stanowiły znaczną część dziennego wolumenu transakcji u niektórych emitentów spółek o niskiej kapitalizacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zarządzenie stwierdza, że Interactive Brokers nie rozpoznał czerwonych flag dotyczących tych transakcji, nie zbadał prawidłowo podejrzanych działań zgodnie z pisemnymi procedurami nadzorczymi oraz nie złożył SAR w terminie, nawet gdy podejrzane transakcje zostały zasygnalizowane przez pracowników ds. zgodności.

– Składanie formularzy SAR jest niezbędnym narzędziem pomagającym organom regulacyjnym i organom ścigania w wykrywaniu potencjalnych naruszeń prawa papierów wartościowych, w szczególności w obszarze spółek o niewielkiej kapitalizacji – powiedział Marc P. Berger, dyrektor nowojorskiego biura regionalnego SEC.

– Dzisiejsza ugoda z wieloma agencjami odzwierciedla powagę, z jaką traktujemy brokerów-dealerów wypełniających swoje obowiązki w zakresie sprawozdawczości SAR i utrzymujących odpowiednie kontrole w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy – dodał.

SEC stwierdza, że Interactive Brokers naruszył przepisy dotyczące prowadzenia dokumentacji finansowej i sprawozdawczości, zawarte w federalnym prawie papierów wartościowych i związanych z nim przepisach SEC. Nie przyznając się lub zaprzeczając ustaleniom SEC, Interactive Brokers zgodził się na zaprzestanie działalności i zapłacenie kary w wysokości 11,5 mln USD. W swoich ugodach z FINRA i CFTC, Interactive Brokers zgodzili się na utrzymanie niezależnego konsultanta ds. zgodności z przepisami oraz na zrzeczenie się pewnych zysków oprócz kar ustalonych przez te agencje.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNotowania gazu ziemnego powyżej twardego oporu 2,08 USD za mln
Następny artykułKurs funta liderem wzrostów, frank szwajcarski najgorzej w poniedziałek
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here