Naga MarketsInteligentny Inwestor XXI wiekuDlaczego bankierzy i politycy demonizują złoto? W jaki sposób przechowywać metale szlachetne? Który bank posiada najwięcej srebra? Od czego zależą ceny ropy? Dlaczego surowce mają przed sobą wspaniały okres? Czy inwestycja w nieruchomości chroni nasze portfele przed inflacją? Czym są REIT-y?

W rzeczywistości to tylko kilka z długiej listy pytań, na które odpowiedź znajdziecie w drugim tomie książki „Inteligentny Inwestor XXI wieku”.

Biorąc pod uwagę, że sam autor książki (a właściwie książek) Inteligentny Inwestor XXI wieku postanowił podzielić swoją twórczość na cztery tomy, my również postanowiliśmy przygotować dla Was cztery osobne recenzje dot. każdej z części. Recenzje pierwszej z nich, dostępna jest tutaj. Dziś przyjrzymy się natomiast tomowi drugiemu, który poświęcony został aktywom materialnym, czyli metalom szlachetnym, surowcom oraz nieruchomościom.

Tom II – Metale szlachetne, surowce, nieruchomości i REIT-y

Cechą wspólną wszystkich IV tomów jest to, że przed każdym z nich znajdziesz trzy cytaty sławnych inwestorów, ekonomistów czy myślicieli. Przed drugim tomem, w którym szczegółowo przedstawione zostały rynki metali szlachetnych, surowców oraz nieruchomości Trader21 przytoczył słowa JP Morgan, Benjamina Grahama oraz Miltona Friedmana.

Podobnie jak w pierwszym tomie, autor zamieścił tu sporo wykresów, choć można odnieść wrażenie, że jest ich już nieco mniej. Niemniej jednak książkę tą w dalszym ciagu czyta się z ogromną przyjemnością.

Tym, co w mojej ocenie daje największą wartość dodaną poza samą wiedzą merytoryczną, są w dużej mierze wskazówki, jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce. W drugim tomie Inteligentnego Inwestora XXI wieku znajdziemy bowiem nie tylko szczegółowe opisy poszczególnych metali szlachetnych czy surowców ale także konkretne wskazówki, w jaki sposób i za pośrednictwem których konkretnie instrumentów możemy inwestować na tych rynkach. Autor wskazuje plusy i minusy każdego z przedstawianych rozwiązań.

Oprócz informacji na temat poszczególnych rynków, Trader21 wskazuje także uwagę na co każdy inwestor powinien zwrócić uwagę wybierając aktywo, w które chce zainwestować. Znajdziemy tu nie tylko specyfikę poszczególnych aktywów jak złoto, srebro czy ropa, lecz także ich szczegółową analizę uwzględniającą zachodzące na przestrzeni lat zmiany dot. tych rynków, ich specyfikę oraz udział w rynku.

Przykład:

Wiele mówi się w ostatnim czasie na temat OZE. W praktyce okazuje się jednak, że mimo niemal wykładniczo rosnącej popularności, źródła odnawialnej energii w dalszym ciągu stanową sporą niszę i są one “modne” przede wszystkim w europie. W tym samym czasie w Chinach otwiera się kolejne elektrownie węglowe.

Analizując rynek węgla, Trader21 analizuje udział OZE w globalnej produkcji energii oraz wskazuje potencjalny kierunek i wielkość tego rynku. Odnosi się on także do kwestii politycznych, które odgrywają tu kluczową rolę.

Podobnych przykładów są dziesiątki. Fakt ten sprawia, że książka Inteligentny Inwestor XXI wieku jest elementarnym kompendium wiedzy na temat inwestowania, poszczególnych klas aktywów i konkretnych instrumentów, które warto uwzględnić budując swój portfel inwestycyjny. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że zawiera ona wszystko to, co każdy odpowiedzialny inwestor powinien wiedzieć.

Jak wspominałem już przy okazji recenzji pierwszego tomu, jest to książka, którą bez większego trudu powinien zrozumieć każdy, bez względu na swoje wykształcenie czy znajomość zagadnień związanych z finansami, ekonomią, bądź rynkiem kapitałowym.

Czego dowiesz się z drugiego tomu?

Nie dość, że cała książka napisana została bardzo przystępnym językiem, to w dodatku wszystkie omawiane pojęcia zostały dodatkowo zobrazowane licznymi przykładami z życia. Fakt ten sprawia, że absolutnie każdy, kto przeczyta tę książkę powinien zrozumieć m.in.:

 • Czym różnią się pieniądz i waluta?
 • Czemu banki centralne i komercyjne manipulują cenami złota i srebra?
 • Na czym polega różnica między złotem fizycznym a papierowym?
 • Czemu złoto przeszkadza bankierom i politykom?
 • Jak inwestować w złoto i srebro?
 • Kiedy pozbywać się metali szlachetnych?
 • Dlaczego ceny surowców są dziś wyjątkowo niskie?
 • Z jakich indeksów korzystać podczas analizy rynku surowców?
 • Co odróżnia od siebie poszczególne grupy surowców?
 • Czym jest efekt contango i jak wpływa na nasz wynik z inwestycji?
 • Jak polityka może wpływać na ceny surowców?
 • Co wpływa na ceny nieruchomości?
 • W jaki sposób ocenić perspektywy dla rynku nieruchomości?
 • Jak policzyć rzeczywistą rentowność z najmu?
 • Czemu strategia Kiyosakiego nie sprawdza się w Polsce?
 • Czym są REIT-y?
 • W jaki sposób porównywać ze sobą REIT-y oraz ETF-y na REIT-y?
 • Jak uzyskać ekspozycję na centra handlowe w Singapurze, a jak na biurowce w Hong Kongu?

To oczywiście tylko skrócona lista zagadnień, które poruszone zostały w pierwszym tomie Inteligentnego Inwestora XXI wieku. Pełną ich listę znajdziesz tutaj.

Pobierz i przeczytaj bezpłatną próbkę książki

bądź

Kup książkę teraz

Jeśli portal i telewizja Comparic są dla Ciebie cennym źródłem informacji, przy zakupie wskaż jako źródło odwiedzin: Comparic.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta rośnie trzeci dzień z rzędu… mimo fatalnych danych z UK
Następny artykułAkcjonariusze Unibepu zdecydują 15 VI o 0,22 zł dywidendy na akcję za 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here