Naga MarketsInteligentny Inwestor XXI wiekuCo jest ważniejsze – rynek akcji czy obligacji? Jak określić czy akcje są drogie czy tanie? Jak to możliwe, że ceny obligacji rosną od niemal 40 lat? Jak kreuje się walutę? Na czym opiera się obecny system monetarny? Z czego wynika fakt, że waluta jednego kraju jest tania, a innego droga? Czy banki centralne mogą sprawić, że ceny akcji będą rosły w nieskończoność?

W rzeczywistości to tylko kilka z długiej listy pytań, na które odpowiedź znajdziecie w pierwszym tomie książki „Inteligentny Inwestor XXI wieku”.

Biorąc pod uwagę, że sam autor książki (a właściwie książek) Inteligentny Inwestor XXI wieku postanowił podzielić swoją twórczość na cztery tomy, my również postanowiliśmy przygotować dla Was cztery osobne recenzje dot. każdej z części.

Tom I – Akcje, obligacje, system monetarny oraz waluty

Cechą wspólną wszystkich IV tomów jest to, że przed każdym z nich znajdziesz trzy cytaty sławnych inwestorów, ekonomistów czy myślicieli. Przed pierwszym tomem, w którym szczegółowo przedstawione zostały rynki akcji, obligacji i walut oraz system monetarny Trader21 przytoczył słowa Warrena Buffeta, Sir Johna Templetona oraz Alexisa de Tocqueville.

Mimo, że tom pierwszy jest największy (liczy 279 stron), to jednak czyta się go niezwykle sprawnie. Wszystko to przez fakt, iż autor zamieścił tam kilkadziesiąt grafik i wykresów obrazujących przedstawiane w poszczególnych rozdziałach zagadnienia.

Inteligentny Inwestor XXI wieku – książka dla każdego

Od czasu, gdy poinformowałem w swoich mediach społecznościowych, że zabieram się za czytanie Inteligentnego Inwestora XXI wieku, dostałem kilka pytań co sądzę o tej książce? oraz czy jest to “pozycja dla każdego”?

Po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów bez większego problemu mogłem stwierdzić, że jest to książka, którą bez większego trudu powinien zrozumieć każdy, bez względu na swoje wykształcenie czy znajomość zagadnień związanych z finansami, ekonomią, bądź rynkiem kapitałowym.

Czego dowiesz się z pierwszego tomu?

Nie dość, że cała książka napisana została bardzo przystępnym językiem, to w dodatku wszystkie omawiane pojęcia zostały dodatkowo zobrazowane licznymi przykładami z życia. Fakt ten sprawia, że absolutnie każdy, kto przeczyta tę książkę powinien zrozumieć m.in.:

 • Czym jest akcja, a czym dywidenda?
 • Jak ocenić czy akcje są tanie, czy drogie?
 • Jak zmiany stóp procentowych wpływają na notowania?
 • Jaki wpływ na rynek akcji mają działania banków centralnych?
 • Czym są ETF-y i jak technicznie inwestować w akcje?
 • Czym jest obligacja?
 • Od czego zależy rentowność obligacji?
 • Na czym polega zależność między ceną i rentownością obligacji?
 • Jaki wpływ na rynek ma zaniżanie oficjalnej inflacji przez rządzących?
 • Czym się różnią obligacje korporacyjne od rządowych?
 • W jaki sposób ewoluowały systemy monetarne?
 • Czym jest „standard złota”?
 • Jak kreuje się walutę?
 • Co sprawia, że waluta jednego kraju jest tania, a drugiego droga?

To oczywiście tylko skrócona lista zagadnień, które poruszone zostały w pierwszym tomie Inteligentnego Inwestora XXI wieku. Pełną ich listę znajdziesz tutaj.

Czy warto przeczytać tylko jeden tom?

Chcąc być z Wami uczciwym wspomnieć muszę jednak i o minusach, a właściwie jednym minusie. Jest to coś na co uwagę zwróciłem nie tylko ja. Komunikowali mi to również inni inwestorzy indywidualni. Mowa tu o pakiecie, w jakim sprzedawane są książki. Mimo, iż każdy tom teoretycznie porusza zupełnie inne zagadnienia, to jednak nie ma możliwości, by zakupić je osobno. Wszystkie cztery tomy sprzedawane są bowiem w pakiecie za 349 zł.

Warto jednak zastanowić się nad tym, czy aby na pewno jest to minus? O ile pierwsze tomy przedstawiają ogólną specyfikę rynku akcji, obligacji, walut, surowców czy inwestycji w nieruchomości, o tyle trzeci tom książki „Inteligentny Inwestor XXI wieku” to unikalna wiedza z zakresu budowy portfela inwestycyjnego, optymalizacji podatkowej oraz psychologii inwestowania. Czwarty i zarazem ostatni tom pokazuje natomiast, w jaki sposób w praktyce wykorzystać wiedzę zawartą w poprzednich częściach książki.

Okazuje się więc, że choć na pierwszy rzut oka konieczność zakupu całego pakietu książek jest swego rodzaju “minusem”, to jednak w praktyce dopiero przeczytanie wszystkich czterech tomów dostarcza nam wiedzy na temat specyfiki poszczególnych aktywów i praktycznego wykorzystania tej wiedzy na realnych rynkach.

Pobierz i przeczytaj bezpłatną próbkę książki

bądź

Kup książkę teraz

Jeśli portal i telewizja Comparic są dla Ciebie cennym źródłem informacji, przy zakupie wskaż jako źródło odwiedzin: Comparic.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDAX stracił 20% w tydzień! Najciekawsze okazje minionego tygodnia
Następny artykułKurs dolara znowu w górę. Euro (EUR/USD) spada poniżej poziomu 1,11 USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here