Naga Markets2015.03.28_INTEL_logoWeekend to czas wolny od studiowania wykresów, czas który można przeznaczyć na działalność innego typu. Chęć pogłębienia swojej wiedzy o największych światowych koncernach zaprowadziła mnie dziś do Santa Clara w stanie Kalifornia. Mieści się tam główna siedziba największego na świecie producenta układów scalonych, czyli firmy Intel.

Jeden z dzisiejszych przedstawicieli amerykańskich blue chips działalność rozpoczął 18 lipca 1968 roku. Właśnie wtedy Gordon Earle Moore i Robert Noyce założyli spółkę, której nazwa powstała od słów Integrated Electronics.

W początkowym okresie działalności firma Intel skupiała się na produkcji pamięci RAM. Jednak z czasem rosnąca konkurencja, a co za tym idzie malejące zyski sprawiły, że zrezygnowano z tego obszaru działalności. Stało się to w momencie, kiedy najważniejszymi produktami firmy były już procesory. W latach 90 spółka bardzo mocno postawiła na rozwój nowej gamy mikroprocesorów oraz na promocję komputerów osobistych.

W roku 1993 do sklepów trafiły znane do dziś procesory Intel Pentium. Produkt był prawdziwym przełomem na rynku komputerów. Koniec lat dziewięćdziesiątych nie był najlepszy dla Intela ze względu na dużą konkurencję z AMD. W roku 2006 oficjalnie zadebiutował pierwszy procesor z dwoma rdzeniami. Intel Core 2 Duo był kolejnym ogromnym krokiem w rozwoju całej branży. W kolejnych latach wprowadzono procesory z serii i3, i5, i7, które aktualnie montowane są w praktycznie każdym komputerze.

Obecnie firma Intel to nie tylko procesory, chociaż to ciągle pozostaje główny obszar ich działalności. Firma produkuje również: płyty główne, Intel NUC, chipsety, Dyski Solid State Drive, składniki serwerów, produkty sieciowe czy technologię bezprzewodową.

Aktualnie kierunek rozwoju komputerów przesuwa się jednak w coraz to bardziej mobilne urządzenia. Ważną częścią działalności Intela stał się też rynek tabletów i smartfonów. Bardzo mocno wspierane są ultrabooki, czyli połączenie tableta i laptopa. O popularności i wszechobecności tej korporacji może świadczyć blisko 25 mln polubień oficjalnego fanpage firmy Intel na facebooku.

Akcje spółki Intel notowane są na NASDAQ. W ostatnim roku ich wartość wzrosła o przeszło 30%. Natomiast ostatnie 10 lat to wzrost kursu o ponad 55%.

Wykres przedstawia ostatnie 10 lat notowań spółki.
Wykres przedstawia ostatnie 10 lat notowań spółki.

Zakres wahań się kursu w ostatnim roku mieścił się w przedziale od 24,60 do 37,63 USD za akcję.

W jakim kierunku pójdzie rozwój Intela przekonamy się w najbliższych latach. Zobaczymy też czy konkurenci firmy odrobią pracę domową i wrócą do walki o większy udział w rynku z przedstawioną przeze mnie dziś spółką. Użytkownicy na pewno na to liczą.

Źródło informacji:  www.intel.com


W akcje firmy Intel możesz zainwestować za pośrednictwem brokera ACFX. Możesz również sam analizować amerykańskie spółki przy użyciu programu dostępnego po założeniu darmowego konta demo. Natomiast z kontem rzeczywistym  możesz liczyć na 30% bonusu!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here