Naga Markets

Na rynek Bitcoina (BTC) w zeszłym tygodniu powrócili inwestorzy instytucjonalni. Jednakże ich działania mają bardziej niedźwiedzi niż byczy charakter, wynika z silnych spadków kontraktów futures handlowanych na giełdzie CME.

Inwestorzy instytucjonalni chcą zarobić na spadkach Bitcoina

Rekordowa przecena na kontraktach futures opartych na Bitcoinie, którymi handel odbywa się na CME, może sugerować, że klienci instytucjonalni nastawiają się na dominację niedźwiedzi na rynku BTC. To może doprowadzić do arbitrażu na rynku, czyli strategii opierającej się na czerpaniu korzyści z powstawania luk cenowych na różnych rynkach.

Aktywność instytucjonalna w CME rozkwitła, ale była ona mocno skoncentrowana na krótkich pozycjach – przekazał Vetle Lunde, analityk z Arcane Research.

Jak dowiadujemy się z danych dostarczonych przed Arcane Research, przewodnie kontrakty futures na CME były notowane ze średnim dziennym dyskontem na poziomie około 3,6% (w ujęciu rocznym 43,8%). Jest to nawet większa zniżka cenowa niż z czasu krachu rynkowego, który wywołał wybuch pandemii koronowirusa w marcu 2020 roku.

Średnia dzienna premia/dyskonto na CME BTC futures. Źródło: Arcane Research

Liczba aktywnych kontraktów lub otwartych pozycji na CME skoczyła w listopadzie o prawie 37%. Obecnie znajduje się ona na poziomie 93 000 BTC, co sugeruje wzmożone napływy kapitału skupione na krótkich pozycjach.

Dyskonto na kontraktach futures sygnalizuje poważne negatywne nastroje wśród inwestorów grających na różnych klasach aktywów, którzy mają tendencję do alokowania niewielkich sum w kontraktach futures na kryptowaluty notowane na CME – stwierdza Markus Thielen, dyrektor działu badań i strategii w firmie Matrixport.

Powrót inwestorów instytucjonalnych oraz ich niedźwiedzia postawa może wynikać z wątpliwości dotyczących stabilności rynku oraz obaw związanych z ostatnim załamaniem giełdy kryptowalut FTX. Instytucje podejrzewają bowiem, że to wydarzenie może przedłużyć trwanie kryptowalutowej zimy.

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

XTB

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Griffin Ardern, specjalista ds. tradingu w Blofin, firmie zarządzającej cyfrowymi aktywami, stwierdził, że rekordowe dyskonto na CME jest bardziej znaczące niż na giełdach, które nie zostały uregulowane, a sytuacja może się utrzymywać w przyszłości.

Ze względu na ich ogólnie ostrożny styl, instytucje będą ograniczać większość ekspozycji wysokiego ryzyka tak szybko, jak to możliwe, powodując wyższą stopę dyskontową niż inne giełdy, takie jak Deribit – zakłada Ardern.

W momencie pisania tego artykułu, miesięczne kontrakty futures na Deribit są notowane z roczną zniżką na poziomie 13,675%, podczas gdy te na CME były notowane z 11%.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułMark Cuban wciąż stawia na Ethereum. Krach FTX nie jest porażką kryptowalut
Następny artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Cezary Graf o kryptowalutach. Bitcoin może być bezpieczną przystanią
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here