Naga MarketsInstrumenty dłużne i udziałowe. Na co zwracać uwagę przy inwestowaniu?Z inwestowaniem nieodłącznie związane jest ryzyko. Straty możliwe są niemalże przy każdym rodzaju inwestycji. Dzięki odpowiedniemu sprawdzeniu spółki możliwe jest jednak jego ograniczenie. Warto bowiem pamiętać, że niektórzy mogą obiecywać gruszki na wierzbie, czy też jako zabezpieczenie (długu) przedstawiać biurowiec, który znajduje się na etapie dziury w ziemi, wskazuje adw. Rafał Wojciechowski na Comparic24.Instrumenty dłużne – ważne jest zabezpieczenie

Podejmowanie decyzji inwestycyjnych zawsze wiąże się z ryzykiem. Nawet najbardziej obiecujące spółki, czy też projekty mogą okazać się nietrafione, co skutkuje stratą. Jednocześnie chłodna analiza faktów i liczb może inwestorom pomóc w ograniczeniu ryzyka. Jednym z podstawowych zabezpieczeń jest oczywiście dywersyfikacja, natomiast podejmując już decyzję samą w sobie, koniecznie jest rozróżnianie dwóch podstawowych typów instrumentów.

Są to instrumenty udziałowe (equity) i dłużne. Dla dłużnych papierów wartościowych zasadniczo wyróżnia się dwa elementy, a mianowicie obligacje i pożyczki. W tym przypadku uwagę należy zwracać przede wszystkim na zabezpieczenie, czyli na wycenę (składników majątku) i jej realność.

– Pamiętajmy o tym, że zabezpieczenie na udziałach emitenta, czy też tak zwane siódemki, czyli podanie się egzekucji, czy też weksle, one tak naprawdę nas tylko zbliżają czasowo do osiągnięcia tego zabezpieczenia. Natomiast one nie zwiększają nam majątku, czyli nadal jest to cały majątek emitenta, który jest zabezpieczony. – wskazuje adw. Rafał Wojciechowski.

– W przypadku zabezpieczeń rzeczowych takich jak zbiory wierzytelności, czy też nieruchomości, patrzymy na ich wycenę, a jeżeli się da, to również próbujemy weryfikować na ile ta nieruchomość, która jest zabezpieczeniem rzeczywiście, jest warta tyle ile jest, czy nie wyceniono (na przykład) całego biurowca a nadal mamy dziurę w ziemi. – dodaje także.

Biały wywiad to podstawa

W przypadku instrumentów udziałowych rozróżniamy przede wszystkim akcje i udziały. W tym wypadku często niezbędne jest przeprowadzenie „białego wywiadu”, szczególnie jeśli dotyczy on spółki na wczesnym etapie rozwoju, wskazuje gość programu Comparic24.

Pomocne będzie więc zweryfikowanie tego, kto stoi za tym biznesem, co te osoby robiły wcześniej (czy mają doświadczenie w branży), czy mają za sobą historię sukcesów. Warto dowiedzieć się również co takie osoby wcześniej obiecywały i czy udało im się takie obietnice spełnić. Natomiast jeśli jest to podmiot nowy, bez większej historii, to warto ocenić prawdopodobieństwo zaistnienie takiego scenariusza. Ważnym aspektem jest również płynność, czyli możliwość spieniężenia inwestycji w pewnym momencie.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs ropy brent | co oznacza blik | mrc kurs | bitcoins | akcje wirtualna polska | azoty kurs | RSI |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here