Naga MarketsSEC chwali się kolejnym odkrytym przypadkiem insider tradingu.
SEC chwali się kolejnym odkrytym przypadkiem insider tradingu.

Insider trading to nic innego jak obrót papierami wartościowymi spółki przez osoby mające dostęp do informacji niejawnych dotyczących podmiotu. Z wiadomych względów jest to proceder zakazany w każdym rozwiniętym finansowo kraju. Security Exchange Commission chwali się kolejnym przypadkiem w którym insider został przyłapany na nielegalnym procederze.


Równy dostęp do informacji to jeden z filarów rozwiniętego rynku finansowego. Nieco inne spojrzenie na tą zasadę miał John Afriyie, który wykorzystując informacje niejawne zarobił, wykorzystując rachunek maklerski swojej własnej matki, ponad 1,5 mln USD.

Afriyie to były już pracownik firmy inwestycyjnej, która miała wspomóc Apollo Global Management w procesie przejęcie jednej z największych spółek z sektora ochrony w Stanach, ADT Corporation. John miał wpaść w posiadanie niejawnych dokumentów, które jasno wskazywały na chęć i możliwość przejęcia ADT przez Apollo. Spółka w firmie Johna szukała możliwości dalszego finansowania przejęcia, a ten wykorzystując chwilową nieobecność swoich przełożonych i klientów skopiował potrzebne mu informacje.

Afriyie po całej operacji wykorzystał dotychczas nieużywany rachunek maklerski własnej matki i kupił tysiące niezwykle tanich opcji out of the money na akcje ADT. Gdy przejęcie zostało ogłoszone w połowie lutego, Afriyie stał się milionerem.

SEC nie zdradza jak namierzył trefny rachunek i jak połączył milionowe zyski z byłym pracownikiem firmy inwestycyjnej. Można podejrzewać jednak, że decyzja o wykorzystaniu imiennego rachunku maklerskiego własnej matki znacząco ułatwiła regulatorom dojście po nitce do kłębka i postawienie Afriyiowi zarzutów kryminalnych.

W nocie prasowej SEC ostrzega chętnych do podobnych czynów: Miliony transakcji na naszym rynku są przeprowadzane zgodnie z prawem, my nadal będziemy monitorować, wyłapywać i oskarżać przypadki, które działają na szkodę innych uczestników handlu. SEC skusił się również na dobrą radę dla tych, którzy nie zamierzają posłuchać pierwszej z nich: Insiderzy powinni do tej pory się nauczyć, że używanie rachunków bliskich im osób zawsze skończy się demaskacją.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułScenariusze techniczne dla CAD/JPY
Następny artykułAUDCAD – dynamiczne odbicie od wsparcia
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here