Naga MarketsDziałalność tak dużych podmiotów jak ING obarczona jest szeregiem ryzyk, przed którymi należy się zabezpieczyć. Nic więc dziwnego, że takie podmioty tworzą odpowiednie rezerwy lub ubezpieczają się od pewnych okoliczności. Najnowsza kara finansowa nałożona przez nowojorską giełdę nie należy do najwyższych, lecz z pewnością będzie podstawą do większej ostrożności ze strony zarządu banku. 


Jeśli porównać sytuację na rynkach finansowych do klubów golfowych to wówczas przepisy poszczególnych ciał regulujących (na przykład amerykańskiego SEC) są odpowiednikiem ogólnych norm prawnych jakie obowiązują każdego obywatela. Jednak będąc członkiem prestiżowego klubu golfowego (i płacąc za taki przywilej) jesteśmy również zobowiązani do przestrzegania specyficznych zasad właśnie tego klubu.

ING złamało zasady obrotu New York Stock Exchange, za co zostało ukarane karą finansową w wysokości pięciu milionów dolarów. Bank przyznał się do błędu i zapowiedział uiszczenie należnej kary.

A wszystko przez nieodpowiednie obchodzenie się z instrumentami ADR. American Depository Receipts to denominowane w dolarze amerykańskim certyfikaty emitowane przez bank i reprezentujące określoną liczbę akcji notowanych na rynkach zagranicznych. Każdy ADR musi mieć pokrycie w rzeczywistych aktywach posiadanych przez emitujący go bank, a kupując instrument tego typu jesteśmy uprawnieni do wszystkich przepływów kapitałowych jakie realizuje bazowy papier wartościowy.

Kupując zatem na parkiecie nowojorskiej giełdy (choć można to zrobić również na rynku pozagiełdowym) ADR na akcje BMW notowane na parkiecie Deutsche Boerse, inwestor uprawniony jest do otrzymywania denominowanych w dolarach zysków z wypłacanej przez BMW dywidendy, czy tych wynikających z wzrostu kursu akcji bazowych.

Sprawdź też: Turbo inwestycje w CD Projekt – Bartosz Sańpruch podczas 120. TJS

W wyniku wewnętrznego śledztwa NYSE okazało się, że w latach 2007-2015 jeden z (byłych już) pracowników ING obchodził się w sposób niewłaściwy z emitowanymi przez ING ADR-ami. W tym okresie ING pożyczało od swoich kontrahentów ADR-y, które nie były jeszcze pokryte instrumentami bazowymi przez banki depozytariuszy (…) Bank następnie sprzedawał lub pożyczał niepokryte ADR-y inwestorom czym pogwałcił przepisy NYSE – czytamy w dziewięciostronnicowym porozumieniu pomiędzy nowojorską giełdą, a ING.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here