Naga MarketsING: Słabość dolara w 2021 roku szansą dla euro (EUR)Pomimo chwilowych zysków dolara na początku września, analitycy przewidują dalsze osłabienie amerykańskiej waluty. Na jej kondycje wpływa wiele czynników, w tym m.in. wybory prezydenckie w listopadzie, czy prowadzenie ekspansywnej polityki pieniężnej przez FED.

  • Według analityka ING, polityka monetarna w USA jest najłagodniejsza od 8 lat.
  • ING szacuje, że kurs EUR/USD wyniesie 1,25 na koniec 2021 roku.
  • Eksperci JPMorgan sądzą, że niepewność na EUR/USD utrzyma się w przyszłym tygodniu.

Napięcia społeczne w USA

Według analityków ING, osłabienie dolara mieści się w preferowanej kombinacji polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej we wczesnym etapie ożywiania gospodarki.

Jeśli realne stopy procentowe są jednym z najlepszych mierników kształtowania polityki pieniężnej, to warunki monetarne w USA są obecnie najłagodniejsze od 2012 roku. Te luźne warunki doprowadziły do oskarżeń, że dolar jest celowo dewaluowany. – pisze Chris Turner, analityk ING.

Eksperci ING przewidują wzmocnienie euro przez cały 2021 roku, wsparte osłabiającym się dolarem. Turner zwraca uwagę, że sytuacja polityczna w Unii Europejskiej jest obecnie relatywnie spokojna. Stany Zjednoczona wciąż targane są zamieszkami i protestami w różnych częściach kraju. Najbliższe miesiące oznaczają również zaostrzenie walki politycznej w USA, która utrudni wprowadzanie nowych programów pomocowych dla amerykańskiej gospodarki.

Zobacz również: Pekin pozwala na aprecjację juana. USD/CNY traci szósty tydzień z rzędu

Kolejnym powodem przemawiającym za deprecjacją dolara w przyszłym roku ma być napływ środków do rynków wschodzących, co zazwyczaj oznaczało złe czasy dla amerykańskiej waluty.

Czwartkowe spotkanie EBC

ING podniosło swoje prognozy dla kursu EUR/USD na koniec 2021 roku z 1,10 do 1,25. Zmianie nie uległy jednak przewidywania na koniec bieżącego roku, które wciąż mówią o kursie 1,20.

Analitycy JPMorgan uważają, że ostatni spadek w kursie wspólnej waluty może być dobrą okazją do kupna.

Nerwowość może trwać nadal, ponieważ w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie EBC, co prawdopodobnie będzie oznaczać, że handel na EUR/USD jest obecnie bardziej dwukierunkowo krótkoterminowy. Wielokrotnie zauważyliśmy, że cofnięcie o około 200 punktów na EUR/USD było historycznie dobrym miejscem do kupna. – twierdzą eksperci JPMorgan.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 2 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here