Naga MarketsKursy walut. Euro (EUR/PLN) powróci do 4,52 zł, funt (GBP/USD) pokona 1,42 dol.Piątkowy słaby raport o zatrudnieniu w USA wzmacnia cierpliwe stanowisko Rezerwy Federalnej (Fed) i zmniejsza kluczowe ryzyko dla niedźwiedziego trendu kursu dolara, twierdzi Chris Turner, analityk ING. Ryzyko wcześniejszego wycofania akomodacyjnej polityki pieniężnej przez Fed mogłoby podbijać cenę USD, jak na razie jednak scenariusz ten się oddala. Gwałtownie rosnące ceny surowców sprawiają natomiast, że rynek nadal koncentruje się na ryzyku inflacyjnym i powinien ciągle  obserwować popyt na waluty surowcowe.

  • ING w poniedziałkowej nocie do klientów przygląda się USD, EUR, GBP oraz PLN
  • Kurs euro powinien przebijać poziom 1,22 dol., twierdzi Chris Turner. W tym samym czasie notowania funta zbliżają się do bariery 1,42 dol.
  • Zdaniem analityka ING kurs złotego ma odbijać względem euro, a EUR/PLN spadać poniżej 4,52 zł

Kurs dolara: Środowe CPI i aukcje papierów skarbowych są w tym tygodniu przeszkodą dla niedźwiedziego trendu na dolarze

– Czy to konkurencja ze strony hojnych zasiłków dla bezrobotnych, czy też problemy z korektą sezonową, dla rynku walutowego najważniejszym wnioskiem z piątkowego, słabego raportu o zatrudnieniu w USA było to, że kupił on więcej czasu Fedowi w zakresie wycofania się z luźnej polityki pieniężnej – komentuje Turner.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że Fed będzie zmuszony do podjęcia rozmów na temat taperingu (zacieśniania polityki pieniężnej) na posiedzeniu FOMC 16 czerwca, ale obecnie to stanowisko wydaje się mniej pewne. Dzieje się to w czasie, gdy ceny surowców nadal rosną (ruda żelaza wzrosła w nocy o kolejne 9%), a przekonanie rynku o wyższych cenach jest coraz większe.

Widzieliśmy to w reakcji rynku po piątkowym raporcie NFP. Oczekiwania inflacyjne na podstawie 10-letniego indeksu inflacyjnego wzrosły do nowego, najwyższego poziomu w tym roku, podczas gdy rentowność obligacji skarbowych prawie nie zmieniła się w ciągu dnia. Krótko mówiąc, rynek jest bardziej przekonany o wyższych cenach, ale mniej przekonany, że Fed zamierza coś z tym zrobić.

To spowodowało, że w maju 10-letnie realne stopy procentowe w USA przesunęły się o 13 pb w głąb terytorium ujemnego i powinno mieć negatywny wpływ na dolara. Największe ryzyko dla tej historii w tym tygodniu wynika ze środowej publikacji kwietniowego CPI (oczekuje się, że skoczy do 3,6/3,7% r/r) oraz aukcji 3, 10 i 30-letnich papierów skarbowych od wtorku do czwartku.

Zakładając, że uda się je przeprowadzić bez większych szkód dla amerykańskiego rynku obligacji, dolar powinien kontynuować spadki przez cały maj. Waluty towarowe i te najbardziej narażone na ożywienie globalnego cyklu biznesowego powinny nadal dobrze sobie radzić, a lutowe minimum na 89,68 powinno być kolejnym przystankiem dla DXY.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: stooq eur pln | złoty | pgnig akcje | sp500 | notowania funta |

Kurs euro: Większy nacisk na posiedzenie EBC 10 czerwca

EUR/USD skorzystał z łagodnego odczytu NFP w piątek i ma potencjał do ruchu w kierunku 1,2245 i ewentualnie 1,2290 w tym tygodniu. W centrum uwagi znajduje się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zaplanowane na 10 czerwca, na którym awaryjny program zakupów pandemicznych EBC może zostać dostosowany – albo zwiększony, albo zmniejszony.

invest

Biorąc pod uwagę postępy w zakresie szczepionek, poprawę zaufania i lepsze dane dotyczące aktywności, wydaje się mało prawdopodobne, by rynek był zbytnio zaniepokojony zwiększeniem zakupów w ramach programu PEPP, ale “tapering” EBC mógłby dać kursowi euro impuls do wzrostu w konstruktywnym otoczeniu.

– Również dzisiaj poznaliśmy już norweskie kwietniowe CPI – ułamkowo niższe od konsensusu. Jednakże wydaje się mało prawdopodobne, aby mogło to zmienić pozycję Norges Bank jako pierwszego banku centralnego G10, który podniesie stopy procentowe jeszcze w tym roku, a USD/NOK powinien być w stanie wkrótce ponownie przetestować najniższy poziom w tym roku przy 8,15 – komentuje analityk ING.

Kurs funta: Nadchodzi 1,42 na GBP/USD

Kabel w końcu przełamał poziom 1,40, ING wątpi jednak, by ruch ten można było przypisać wynikom wyborów lokalnych czy szkockich – były one dość dobrze znane, a wraz z Zielonymi szkocka SNP będzie miała większość, by forsować kolejne referendum.

– Zamiast tego odczytujemy ten ruch jako bardziej spadkowy, ponieważ rynek podąża w kierunku byczego zestawu prognoz Banku Anglii i obecnie większego zaufania do środowiska miękkiego dolara. Wątpimy, by środowe wydanie PKB za I kw. 2021 r. mogło wyrządzić szkody GBP i zamiast tego oczekujemy, że kabel będzie szlifował swoją drogę w kierunku 1,4200/4250. Sprzyjająca repozycja w kierunku brytyjskich akcji powinna tu pomóc – dodaje Turner.

Kurs złotego: Nawet gołębie czują ciepło inflacyjne

Piątkowa konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego (NBP) okazała się dość odkrywcza. Bardzo gołębi do tej pory NBP czuł potrzebę rozwinięcia swojej strategii wyjścia z QE.

– Nasz zespół odczytał to w następujący sposób: i) NBP rozpocznie tapering wcześniej niż oczekiwano w 2H21 oraz ii) rozpocznie podwyżkę stóp procentowych wcześniej niż oczekiwano w 1H22. Jednocześnie, pojawiły się sugestie, że warunki NBP zostaną złagodzone w zakresie pomocy polskim bankom w walce z problemami kredytów hipotecznych w CHF. Zarówno tapering, jak i zmiany w zakresie kredytów hipotecznych w CHF są odczytywane przez nasz zespół jako pozytywne dla PLN – wyjaśnia ING.

Pozytywne otoczenie na EUR/USD sugeruje, że EUR/PLN może wrócić poniżej 4,52. Piątkowa konferencja prasowa NBP również podważa działania interwencyjne NBP na rynku walutowym. Trudno uzasadnić sprzedaż waluty, gdy bank centralny szykuje się do zniesienia akomodacji monetarnej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here