Naga MarketsWedług analityków z ING wzrost produkcji w USA umocnił się od czasu rozpoczęcia przez prezydenta Donalda Trumpa wojny handlowej. Jednak należy pamiętać, że gospodarka była już wcześniej w dobrej kondycji i otrzymała wsparcie w postaci wzrostu dochodów realnych i reformy podatkowej z 2017 roku.


Zobacz również: Niepewność na świecie może zwiększyć ceny złota – TDS

Te artykuły również Cię zainteresują
Silna gospodarka USA wesprze Trumpa w nadchodzącej kampanii prezydenckiej

Eksperci z ING zauważają, że wzrost produkcji przemysłowej był również wyższy, ale nie pobił wzrostu w pozostałej części gospodarki i nie był znacznie wyższy niż średnia z poprzednich dziesięciu lat. Na razie nie widzą niczego, co mogliby nazwać „nową rewolucją przemysłową”, którą obiecał prezydent Trump.

W przypadku wzrostu liczby miejsc pracy jest to inna historia. Istnieją wyraźne oznaki pozytywnych i bezpośrednich skutków podwyżek taryf, biorąc pod uwagę ponadprzeciętny wzrost zatrudnienia w przemyśle stalowym i aluminiowym. Ponadto wspomniane przeciwwagi dla rosnących cen ograniczyły negatywny wpływ wzrostu kosztów zatrudnienia. Jednak wzrost liczby miejsc pracy wynika głównie ze słabszego wzrostu wydajności – napisano w raporcie.

W ocenie analityków pomimo faktu, że wzrost zatrudnienia w przemyśle można w dużej mierze przypisać zmniejszającemu się wzrostowi wydajności, dobre wyniki prezydenta Trumpa dają mu możliwość stwierdzić, że jego polityka handlowa była pomocna, co niewątpliwie wykorzysta podczas zbliżającej się kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

Odbicie na kursie dolara jest zaskakujące – AmpGFX

Greg Gibbs, analityk w Amplifying Global FX Capital, wyjaśnia, że w zeszłym tygodniu ​​indeks dolara przetestował najwyższy poziom od ponad roku. Dodatkowo zgodnie z indeksem Bloomberga, dolar umacniał się rok do roku w stosunku do dziesięciu głównych walut fiducjarnych (G10).

Odbicie na dolarze jest zaskakujące w świetle silniejszych niż oczekiwano chińskich danych gospodarczych. Jednak inne raporty ekonomiczne sugerują, że światowy wzrost produkcji i eksportu pozostaje słaby; w tym wstępne kwietniowe PMI i dane dotyczące eksportu w Korei i Singapurze – wskazano w raporcie.

Według Gibbsa siła dolara odzwierciedla pewną awersję do ryzyka związaną z:

  • Wyższymi cenami ropy naftowej;
  • Konfliktem politycznym na linii Iran – USA;
  • Ryzykiem Brexitu;
  • Ryzykiem rządu włoskiego;
  • Ryzykiem polityki handlowej USA.

Rentowności obligacji w USA utknęły w martwym punkcie, co jest zgodne z pewną awersją do ryzyka. Jednak akcje amerykańskie ustanowiły nowe maksima – podsumowano.

Zobacz również: Prognozy kursu EUR/USD, USD/JPY i NZD/USD – duże banki inwestycyjne

ING Polityka handlowa Trumpa przynosi efekty, a dolar coraz silniejszy
Indeks dolara po ustanowieniu szczytu na poziomie 97.65 kontynuuje korektę spadkowąConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here