Według analityków z ING wzrost produkcji w USA umocnił się od czasu rozpoczęcia przez prezydenta Donalda Trumpa wojny handlowej. Jednak należy pamiętać, że gospodarka była już wcześniej w dobrej kondycji i otrzymała wsparcie w postaci wzrostu dochodów realnych i reformy podatkowej z 2017 roku.
Zobacz również: Niepewność na świecie może zwiększyć ceny złota – TDS
Te artykuły również Cię zainteresują
Silna gospodarka USA wesprze Trumpa w nadchodzącej kampanii prezydenckiej
Eksperci z ING zauważają, że wzrost produkcji przemysłowej był również wyższy, ale nie pobił wzrostu w pozostałej części gospodarki i nie był znacznie wyższy niż średnia z poprzednich dziesięciu lat. Na razie nie widzą niczego, co mogliby nazwać „nową rewolucją przemysłową”, którą obiecał prezydent Trump.
– W przypadku wzrostu liczby miejsc pracy jest to inna historia. Istnieją wyraźne oznaki pozytywnych i bezpośrednich skutków podwyżek taryf, biorąc pod uwagę ponadprzeciętny wzrost zatrudnienia w przemyśle stalowym i aluminiowym. Ponadto wspomniane przeciwwagi dla rosnących cen ograniczyły negatywny wpływ wzrostu kosztów zatrudnienia. Jednak wzrost liczby miejsc pracy wynika głównie ze słabszego wzrostu wydajności – napisano w raporcie.
W ocenie analityków pomimo faktu, że wzrost zatrudnienia w przemyśle można w dużej mierze przypisać zmniejszającemu się wzrostowi wydajności, dobre wyniki prezydenta Trumpa dają mu możliwość stwierdzić, że jego polityka handlowa była pomocna, co niewątpliwie wykorzysta podczas zbliżającej się kampanii prezydenckiej w 2020 roku.
Odbicie na kursie dolara jest zaskakujące – AmpGFX
Greg Gibbs, analityk w Amplifying Global FX Capital, wyjaśnia, że w zeszłym tygodniu indeks dolara przetestował najwyższy poziom od ponad roku. Dodatkowo zgodnie z indeksem Bloomberga, dolar umacniał się rok do roku w stosunku do dziesięciu głównych walut fiducjarnych (G10).
– Odbicie na dolarze jest zaskakujące w świetle silniejszych niż oczekiwano chińskich danych gospodarczych. Jednak inne raporty ekonomiczne sugerują, że światowy wzrost produkcji i eksportu pozostaje słaby; w tym wstępne kwietniowe PMI i dane dotyczące eksportu w Korei i Singapurze – wskazano w raporcie.
Według Gibbsa siła dolara odzwierciedla pewną awersję do ryzyka związaną z:
- Wyższymi cenami ropy naftowej;
- Konfliktem politycznym na linii Iran – USA;
- Ryzykiem Brexitu;
- Ryzykiem rządu włoskiego;
- Ryzykiem polityki handlowej USA.
– Rentowności obligacji w USA utknęły w martwym punkcie, co jest zgodne z pewną awersją do ryzyka. Jednak akcje amerykańskie ustanowiły nowe maksima – podsumowano.
Zobacz również: Prognozy kursu EUR/USD, USD/JPY i NZD/USD – duże banki inwestycyjne
