Naga MarketsING: PKB w strefie euro wzrosło w 3Q o 10%. EUR/USD najwyżej od wrześniaJeszcze w lecie wydawało się, że odbiciu europejskiej gospodarki już nic nie zagrozi, a druga fala pandemii co najwyżej ją lekko spowolni. Obecnie eksperci zaczynają wyrażać obawy, że gwałtowny wzrost liczby zachorowań jeszcze przed sezonem grypy może zwiastować duże problemy dla kondycji gospodarczej Unii Europejskiej.

  • Eksperci prognozują, że PKB strefy euro wzrosło w 3 kwartale o 10%.
  • ING szacuje, że EBC zwiększy stymulacje rynku o 400 mld euro.
  • Kurs EUR/USD przekroczył 1,1800.

COVID może powstrzymać ożywienie

Strefa euro będzie prawdopodobnie mogła pochwalić się szybkim odrabianiem strat w trzecim kwartale 2020 roku. Według danych zebranych przez ING, w lipcu, sierpniu i wrześniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 10,9%, produkcja przemysłowa o 14,6%, eksport dóbr o 16,7%, a liczba zarejestrowanych aut o 106,9%. Analitycy prognozują, że PKB strefy wzrosło w ubiegłym kwartale o 10%.

Zobacz również: Wyniki brytyjskiej gospodarki ciągną funta w dół. EUR/GBP w górę

Obawy wśród inwestorów, przedsiębiorców i konsumentów w Unii Europejskiej jednak wciąż rosną. Powodem tego jest gwałtowny wzrost liczby zachorowań na COVID-19, która w UE zbliża się do 3,9 milionów. Optymizmem nie napawają również statystyki dotyczące śmiertelności, które mówią o prawie 195 tysiącach zgonów.

Niepokojące dane

Wskaźnik PMI dla usług w strefie euro spadł poniżej 50, co wskazuje, że sektor ten doświadcza regresu. Choć uważamy, że mówienie o spadku we wrześniu może być wyolbrzymione i że umiarkowanie szybki wzrost jest bardziej realistyczny, to jednak jest to niepokojące. – piszą analitycy ING.

W międzyczasie w strefie euro możemy zaobserwować coraz silniejszy trend deflacyjny, który wymusi na Europejskim Banku Centralnym dodatkowe programy stymulujące rynek. ING szacuje, że decydenci EBC zdecydują się na zwiększenie swojego programu nadzwyczajnych zakupów aktywów o kolejne 400 miliardów euro.

Euro kończy tydzień zyskując w stosunku do dolara 0,36%, przekraczając tym samym próg 1,1800. Dobrze radzi sobie również kurs EUR/GBP, który rośnie o 0,22%.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here