Naga MarketsPrezes NBP nie przewiduje dalszych podwyżek stóp procentowychPodczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zaprezentował bardzo gołębią postawę, podkreślając możliwości obniżenia stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. NBP jest zdolny również przeprowadzać dalsze interwencje walutowe, zauważają analitycy ING.

  • NBP nie planuje podwyżki stóp procentowych, nie wyklucza jednak szans ich luzowania
  • Brane są pod uwagę dalsze interwencje walutowe w celu utrzymania złotego na odpowiednich poziomach
  • Zdaniem prezesa Glapińskiego, NBP może w razie potrzeby ponownie zakupić duże ilości obligacji

Prezes NBP przewiduje niskie stopy do końca kadencji RPP

Prezes Glapiński podkreślił, że obniżki stóp procentowych będą uzasadnione jedynie w sytuacji znacznego pogorszenia perspektyw gospodarczych. Brana jest również pod uwagę opcja wprowadzenia ujemnego ich poziomu. W obecnym scenariuszu przewidzianym przez bank centralny, Glapiński przewiduje niskie stopy do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej, a ich podwyżki nie podlegają dalszej dyskusji. Zdaniem prezesa, NBP może w razie potrzeby ponownie zakupić duże ilości obligacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Adam Glapinski, Prezes NBP

Jeśli chodzi o politykę walutową, Glapiński stwierdził, że NBP nie ma celu kursowego i nie będzie prowadził polityki podobnej do czeskiej (np. wprowadzenie parytetu walutowego). W razie potrzeby NBP będzie jednak przeprowadzał dalsze interwencje walutowe.

Prezes RPP podkreśla istotną możliwość dodatkowej obniżki stóp w tym kwartale – zdaniem analityków ING prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi około 40% i nastąpi najprawdopodobniej w marcu.

Liczba osób zaszczepionych w Polsce pozostaje relatywnie niska (500 tys.), więc trzecia fala pandemii pozostaje realnym zagrożeniem. Niezależnie od uwag Glapińskiego za najbardziej prawdopodobną opcję analitycy ING uważają jednorazowe obniżenie stóp o 0,10%. Warto zauważyć, że niektórzy członkowie RPP podkreślali, że ujemne stopy mogą być nielegalne.

Po ostatniej konferencji widać, że NBP skupia się na dwóch kluczowych aspektach – pierwszym jest zapobiegnięcie silnej aprecjacji złotego pozwalając na szybkie wyjście z kryzysu, gdy tylko pandemia zniknie. Drugim aspektem jest wspieranie rządu we wprowadzaniu kolejnych programów pomocowych – głównie poprzez zakup obligacji.

Co ważne, NBP powstrzymał się od celowego działania na rzecz zmniejszenia spreadów w rentowności obligacji, a raczej skupił się na stabilizacji rynku. Polityka walutowa NBP, zdaniem analityków ING, powinna jedynie koncentrować się na sporadycznych interwencjach walutowych, zarówno rzeczywistych, jak i werbalnych.

– Bank centralny jest niezaprzeczalnie świadomy, że na poziomie rynku walutowego interwencje walutowe mogą jedynie opóźnić spadek kursu EUR/PLN jeżeli utrzyma się zapotrzebowanie na aktywa z krajów EWŚ – podsumowali analitycy ING.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here