Naga Markets

Chińska gospodarka radzi sobie lepiej niż spodziewali się analitycy. ING obniża prognozę dla USD/CNYChiny, które jako pierwsze zostały dotknięte przez pandemię COVID-19, musiały zmierzyć się z dużym wyzwaniem, aby doprowadzić do ponownego ożywienia swojej gospodarki. Obecne dane wskazują, że Państwo Środka może wyjść z kryzysu obronną ręką, a ING podnosi swoje prognozy dla chińskiej gospodarki i juana.

  • Bezrobocie w Chinach spadło do 7%.
  • W 2020 roku chińskie PKB wzrośnie o 0,7%.
  • Eksperci przewidują, że kurs USD/CNY wyniesie 6,70 na koniec 2020 roku.

Odbicie popytu krajowego

Według obliczeń analityków ING, bezrobocie w Chinach spadło z 10% w czasie największej liczby przypadków zachorowań na COVID-19, do około 7%. Powodem takiego spadku ma być wzrost popytu krajowego i umożliwienie obywatelom podróżowania pomiędzy prowincjami, co wsparło sprzedaż detaliczną.Zobacz również: Dążenie celów inflacyjnych może osłabić stabilność systemu finansowego, twierdzi były urzędnik BoJ

Nie sądzimy, aby wzrost PKB w trzecim kwartale był oparty na dużym wzroście eksportu netto o 8,8% rdr, tak jak to było w drugim kwartale. Skok w kwartale zakończonym w czerwcu wynikał głównie z bardzo słabego wzrostu importu. Wraz ze wzrostem popytu krajowego spodziewamy się również wzrostu importu. Eksport netto nie powinien być już jedynym motorem wzrostu PKB w trzecim kwartale. – napisali eksperci ING.

Niepewna końcówka roku

ING zdecydowało się na podwyższenie swoich prognoz na temat wzrostu chińskiego PKB w trzecim kwartale z 0,5% rdr do 2,5% rdr. Wątpliwości pojawiły się natomiast w czwartym kwartale. Specjaliści widzą zagrożenie dla rozwoju chińskiej gospodarki ze strony trwającej wojny technologicznej ze Stanami Zjednoczonymi. Z tego powodu zdecydowano się na obniżenie prognozy na trzy ostatnie miesiące 2020 roku z 5% rdr do 4% rdr. Zespół analityków poprawił także swoje szacunki dotyczące całego roku i przewiduje, że PKB Chin wzrośnie o 0,7%.

Juan również ma poradzić sobie lepiej w tym roku. Według ING, dolar ma osłabiać się niezależnie od tego kto wygra listopadowe wybory, a kurs USD/CNY osiągnie na koniec roku 6,70, zamiast zapowiadanego wcześniej 6,97.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here