Naga MarketsKurs euro do funta na 0,85 GBP do końca roku - prognozuje INGBrytyjski program szczepień przeciw COVID-19 nie umknął analitykom ING, którzy z większym optymizmem patrzą na umocnienie kursu funta. Jednak mają też kilka zastrzeżeń, które mogą zaszkodzić GPB w odniesieniu do wspólnej waluty. Tymczasem, na wykresie tygodniowym para walutowa EUR/GBP znalazła się niezwykle ciekawym miejscu.

  • Funt pozostaje niedowartościowany w perspektywie średnioterminowej, uważa ING
  • Bank ma pewne zastrzeżenia, co do fundamentów Wielkiej Brytanii.
  • Negatywny wpływ na GBP mają mieć nowe stosunki handlowe UK i UE

Szczepienia wsparciem dla funta szterlinga

Bycze nastawienie do funta nie zaślepia trzeźwego osądu analityków ING. Chociaż kluczowym czynnikiem jest znacznie niedowartościowanie GBP w perspektywie średnioterminowej, to nadal pozostają poważne zastrzeżenia, co do fundamentów Wielkiej Brytanii.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Perspektywy funta szterlinga dramatycznie się poprawiły, a niedowartościowana waluta powinna skorzystać na połączeniu szybszych szczepień, silniejszego odbicia w drugim kwartale i mniej gołębiego Banku Anglii (w porównaniu z EBC) – uważa ING.

ING zwraca uwagę na imponujące tempo szczepień, ponieważ blisko 15 proc. populacji otrzymuje obecnie pierwszą dawkę.
– Nie jest całkowicie niewyobrażalne, że większości dorosłych Brytyjczyków zostanie zaproponowana pierwsza dawka szczepionki do końca drugiego kwartału, zwłaszcza jeśli szczepionki innych firm dotrą do Wielkiej Brytanii wcześniej niż obecnie planowano – uważa ING.

Ryzykiem dla funta będzie niższa niż oczekiwana skuteczność szczepionek w przypadku nowych mutacji wirusa. Negatywny wpływ na GBP mają także mieć nowe stosunki handlowe Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Kurs euro do funta na 0,85 GBP do końca roku – prognozuje ING

Notowania euro w relacji do funta szterlinga osunęły się w ubiegłym tygodniu pod kluczowe wsparcie w obrębie 0,8880. Jednocześnie, na parze walutowej EUR/GBP obserwowaliśmy test konfluencji wsparcia dynamicznego, gdzie spotykają się średnie ze 100- oraz 200-tygodni.

ING oczekuje, że notowania pokonają wspomniane wyżej wsparcie prognozując osłabienie EUR/GBP do poziomu 0,85 do końca 2021 roku. Co więcej, para ma dalej tracić także w 2022 roku.

fpmarkets

Jednak dalsze zyski funta powinny być raczej stopniowe niż gwałtowne, ponieważ wcześniejsza premia za ryzyko związana z Brexitem została już w pełni wyceniona, uważa ING.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here