Naga MarketsING Bank Śląski czeka na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w zakresie możliwości wypłaty dywidendy z zysku za 2020 rok w drugiej połowie bieżącego roku. W przypadku uzyskania zgody, bank nie planuje obecnie zwoływania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w tej sprawie w tym roku, poinformował prezes Brunon Bartkiewicz.

“Spodziewamy się, że KNF przed upływem połowy roku wyda kolejny komunikat w tym zakresie. […] Czekamy na dalsze dyspozycje w tym zakresie” – powiedział Bartkiewicz podczas wideokonferencji.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Bank na dziś nie planuje zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w tym roku przy zmianie decyzji KNF. Ale zobaczmy najpierw, co znajdzie się w decyzji KNF” – dodał.

Akcjonariusze ING Banku Śląskiego 15 kwietnia zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy z zysku netto wypracowanego w 2020 roku i przeznaczeniu kwoty 674,05 mln zł na kapitał rezerwowy, a także o pozostawieniu kwoty 663,5 mln zł jako zysku niepodzielonego w celu możliwości jego podziału w przyszłości. Ponadto, akcjonariusze zdecydowali, że zysk netto za 2019 w kwocie 494,38 mln zł pozostanie jako niepodzielony oraz przeznaczyli na kapitał rezerwowy pozostałą część niepodzielonego zysku z lat ubiegłych w wysokości 1 328 010,14 zł.

W połowie grudnia ub. roku KNF podała, iż uznaje za konieczne wstrzymanie przez banki komercyjne wypłaty dywidendy w pierwszym półroczu 2021 r. Stanowisko KNF w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych w II połowie 2021 r. będzie przedstawione po dokonaniu analizy sytuacji finansowej sektora bankowego w I półr.

Jak wynika z wypowiedzi prezesa, bank zamierza kontynuować wzrost biznesu w sposób organiczny.

“Siłą naszego banku jest wzrost organiczny. Operacja przejmowania aktywów musi mieć sens, ponieważ istotą naszego funkcjonowania jest efektywność” – powiedział Bartkiewicz, odpowiadając na pytanie, czy bank jest zainteresowany przejęciem aktywów detalicznych Banku Handlowego.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 186,6 mld zł na koniec 2020 r.

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here