Naga Markets

ING BSK i ING w Niemczech mają umowę z KUKE dot. gwarancji eksportowych dla firmWarszawa, 09.09.2022 (ISBnews) – ING Bank Śląski oraz ING w Niemczech podpisały porozumienie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) dotyczące płatniczych gwarancji ubezpieczeniowych dla kredytów udzielanych na projekty inwestycyjne realizowane przez eksporterów lub spółki planujące sprzedaż na rynkach zagranicznych, podało ING BSK.

“W ramach systemu wsparcia eksportu od ubiegłego roku KUKE oferuje kilka rodzajów ubezpieczeń i gwarancji. Jedną z najbardziej innowacyjnych gwarancji jest gwarancja spłaty kredytu udzielonego zwłaszcza na przeprowadzenie krajowych inwestycji generujących eksport. Instrument ten jest już wykorzystywany na polskim rynku na potrzeby finansowania pozyskanego, na przykład, przez producentów z branży motoryzacyjnej i branży stali” – czytamy w komunikacie.Gwarancja KUKE służy jako zabezpieczenie kredytu pokrywające do 80% jego wartości. Minimalna kwota kredytu wynosi 5 mln zł i musi zostać spłacona najpóźniej w ciągu 14 lat. Ponadto gwarancje KUKE mogą obejmować projekty inwestycyjne realizowane przez spółki, które w okresie trzech lat uzyskiwały co najmniej 20% przychodów z eksportu lub zamierzają osiągnąć taki poziom. Istnieje także możliwość udzielenia takiej gwarancji na już rozpoczęte projekty.

“Unowocześnianie produkcji, wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, wzmacnianie zdolności wytwórczych są niezbędne dla skutecznego konkurowania na międzynarodowym rynku i zdobywaniu w nim udziałów. A to jest możliwe tylko przez inwestycje. Polscy eksporterzy i kredytujące ich banki mają do dyspozycji instrument, który zdejmując z nich ryzyko, zachęca do inwestowania w swój rozwój. Firmy mogą przeznaczyć środki np. na wybudowanie nowej hali, zakup terenu, linii produkcyjnej czy maszyn. Cieszymy się, że do grupy banków, które korzystają z naszych gwarancji, dołączyły dwa banki – ING Bank Śląski S.A. oraz ING w Niemczech, świadczące usługi na rzecz szerokiej grupy eksporterów” – powiedział prezes KUKE Janusz Władyczak, cytowany w komunikacie.

“Bezprecedensowe szoki w gospodarce światowej w ostatnich latach, szczególnie pandemia Covid-19 i wojna na Ukrainie, podwyższona niepewność czy napięcia geopolityczne przemawiają za wstrzemięźliwością w inwestowaniu. W ING Banku Śląskim staramy się jednak aktywnie wpierać przedsiębiorców w racjonalnym planowaniu rozwoju i podejmowaniu inwestycji podnoszących bezpieczeństwo i odporność w trudnych czasach, w tym w ekspansję na zagraniczne rynki” – wskazał wiceprezes ING Banku Śląskiego Michał Mrożek.

W ostatnich dekadach czy latach, wcześniejsze inwestycje umożliwiły wzrost eksportu ogółem, w tym ujawnienie polskich hitów eksportowych w takich produktach, jak m.in. sprzęt AGD, samochody i części samochodowe, wagony, baterie do samochodów elektrycznych, meble, dodał wiceprezes.

“Wojna na Ukrainie dodatkowo skłania do dywersyfikacji rynków zbytu i poszukiwania możliwości zastępowania produktów sprowadzanych ze Wschodu. Szok energetyczny jest kosztem dla firm, ale przyśpiesza nieuniknioną transformację energetyczną i inwestycje w odnawialne źródła energii, energooszczędne technologie, elektromobilność. Nasze badania sugerują, że firmy zagraniczne dążą do zwiększenia bezpieczeństwa w swoich łańcuchach dostaw i Polska może skorzystać na tym trendzie” – powiedział Mrożek.

Podkreślił, że nowy instrument pozwoli firmom na dostęp do wyższych kwot finansowania, na dogodnych warunkach i – co być może najważniejsze w wyjątkowo trudnym otoczeniu zewnętrznym – podnosi bezpieczeństwo w ekspansji zagranicznej.

XTB

“Cieszymy się, że możemy wykorzystać siłę naszej globalnej sieci, aby wspierać polskich eksporterów, a jednocześnie towarzyszyć naszym niemieckim klientom w realizacji inwestycji w Polsce. Dzięki współpracy pomiędzy ING w Niemczech a ING Bankiem Śląskim S.A., stworzymy bezpośrednią wartość dla naszych klientów, ponieważ połączymy to, co mamy najlepsze – gruntowną znajomość klientów w ING Banku Śląskim S.A. oraz dogłębną znajomość agencji kredytów eksportowych i specjalistyczną wiedzę na temat strukturyzowania w globalnym Center of Competence for Export Finance w ING w Niemczech. Dzięki połączeniu sił z KUKE na mocy podpisanej dzisiaj umowy ramowej będziemy mogli zaoferować naszym klientom nowe możliwości finansowania, które będą atrakcyjne dla wszystkich zainteresowanych stron. Wierzymy, że jest to kolejny krok w kierunku dalszego pogłębienia współpracy pomiędzy ING a KUKE” – dodał członek zarządu ING w Niemczech Eddy Henning.

W ramach najbardziej kompleksowego systemu wspierania eksportu w Europie KUKE wprowadziła nowe instrumenty i zmodyfikowała gamę istniejących rozwiązań. Oprócz instrumentów wspomnianych powyżej istnieją gwarancje spłaty zobowiązań wobec dostawców jako ważny element pozwalający na znalezienie nowych źródeł dostaw oraz gwarancje finansowania łańcucha dostaw, które pomagają pozyskać dodatkowe środki z banków i spółek faktoringowych. Ponadto w ramach programu Shop in Poland KUKE aktywnie poszukuje polskich przedsiębiorców, którzy byliby gotowi uczestniczyć w programie poprzez eksportowanie towarów lub usług – “bez wychodzenia z domu” – do projektów infrastrukturalnych w najodleglejszych zakątkach świata, w których ubezpieczyciel jest zaangażowany finansowo, wymieniono w materiale.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 201,65 mld zł na koniec 2021 r.

KUKE ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.

(ISBnews)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPrezes Atalu: Sprzedaż mieszkań nie przyspieszy w tym roku, pomogłyby dopłaty do kredytów
Następny artykułAtal: Marża brutto w II półroczu będzie zgodna ze średniookresowym celem
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here