Naga MarketsNajwyższy poziom stopy bezrobocia rejestrowanego może wynieść 10%, prognozują ekonomiści ING Banku Śląskiego.

ING przewiduje najwyższy poziom bezrobocia na poziomie 10%

“Stopa bezrobocia może skoczyć w najbliższych miesiącach (już II kw. 2020) do poziomu około 8%. Docelowo w szczycie wyniesie około 10%, chociaż zaproponowana tarcza finansowa może nieco zmniejszyć wielkość bezrobocia” – czytamy w “Dzienniku ING”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Komentując dzisiejsze dane GUS dotyczące zatrudnienia i płac w sektorze przedsiębiorstw w marcu br. oceniają, że zmiana zatrudnienia na poziomie 0,3% r/r obrazuje efekty zamrożenia rekrutacji oraz pierwsze oznaki zwolnień.

Ekonomiści banku prognozują, że w kolejnych miesiącach prawdopodobny jest mocny spadek tempa wzrostu płac, nawet na ujemne poziomy.

“Dynamika [wzrostu] wynagrodzeń spadła z 7,7% do 6,3%r/r, zgodnie z medianą prognoz. Komentarz GUS wskazuje, że wynik został podwyższony przez wypłaty nagród okresowych. W kolejnych miesiącach najprawdopodobniej obserwować będziemy silniejsze spadki. Działania rządowe podejmowane w ramach tarczy antykryzysowej zachęcają przedsiębiorstwa do redukowania wielkości etatu do 4/5, co przekłada się na spadek łącznej sumy dochodów wypłacanych gospodarstwom domowym” – czytamy dalej.

Nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w marcu 2020 r. wzrosło o 6,3% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 0,3% r/r.

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3% i wyniosło 5 489,21 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,5% i wyniosło 6 411,7  tys. osób, podano w komunikacie.

Konsensus rynkowy to 6,6% wzrostu r/r w przypadku płac i 0,8% wzrostu r/r w przypadku zatrudnienia.

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lutego 2020 r. wyniosła 5,5%, czyli pozostała bez zmian wobec danych stycznia br. Według tegorocznej ustawy budżetowej, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2020 r. ma wynieść 5,1%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here