Naga MarketsING Bank Śląski wykazuje “umiarkowany optymizm”, jeśli chodzi o koszt ryzyka w kolejnych kwartałach 2021 roku, poinformowała wiceprezes Bożena Graczyk.

“Patrząc na ewolucję kosztów ryzyka w pierwszym kwartale, obserwując także zachowanie klientów powracających do spłat po zakończonych moratoriach oraz znacznie niższy popyt na subwencje PFR w stosunku do roku 2020, mamy w zasadzie umiarkowany optymizm, jeśli chodzi o koszt ryzyka w 2021 r.” – powiedziała Graczyk podczas wideokonferencji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Koszty ryzyka łącznie z kosztami ryzyka prawnego walutowych kredytów hipotecznych wyniosły 129 mln zł w I kw. (kwartalna marża kosztów ryzyka wyniosła 0,4%), w tej kwocie jest 22 mln zł z tytułu założeń makoekonomicznych.

“Tutaj konsekwentnie korygujemy dane makro raz na kwartał i w związku z tym dynamika naszych kosztów rezerw podąża za dynamiką zmian danych makro. W tym kwartale efekt makro zadziałał in minus na PKB – głównie z związku z trzecią falą pandemii” – podkreśliła Graczyk.

Koszt ryzyka w segmencie korporacyjnym wyniósł 61 mln zł, tj. 0,34% marży kosztów ryzyka. Koszt ryzyka w segmencie detalicznym wyniósł 68 mln zł, tj. 0,47% marży kosztów ryzyka.

“Na ten koszt w dalszym ciągu mają wpływ moratoria kredytowe. Obserwujemy to w znacznie mniejszym stopniu, niż to miało miejsce w poprzednich kwartałach. Moratoria pozaustawowe z końcem marca całkowicie zniknęły z naszego bilansu. W dalszym ciągu klienci mogą korzystać z moratoriów ustawowych. Widzimy spadającą skale wniosków z tego tytułu” – powiedziała wiceprezes.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 186,6 mld zł na koniec 2020 r.

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here