Naga MarketsING Bank Śląski zamieszany w międzynarodowe pranie brudnych pieniędzyMiędzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) w wyniku wielkiego śledztwa zdemaskowało udział wielkich globalnych banków w procederze prania olbrzymich ilości brudnych pieniędzy grup przestępczych i skorumpowanych polityków. Wśród instytucji finansowych zamieszanych w sprawę są m.in. HSBC, JPMorgan Chase, Deutsche Bank oraz nawet ING Bank Śląski.

  • Największe banki miały prać brudne pieniądze pochodzące z przestępstw
  • W aferę zamieszani są rosyjscy oligarchowie z otoczenia Putina
  • Według podejrzeń śledczych rosyjskie i ukraińskie pieniądze miały przechodzić przez polski ING Bank Śląśki

Wielkie banki podejrzane o pranie brudnych pieniędzy

Jak wynika ze śledztwa prowadzonego przez ponad 100 światowych redakcji, największe światowe banki pozwalały na dokonywanie transferów między podejrzanymi instytucjami i prowadziły współpracę z klientami posądzanymi o przestępstwa gospodarcze i korupcję. Jak się okazuje, do zatrzymania takiego postępowania nie doprowadziły rządowe agencje Stanów Zjednoczonych.

– Pieniądze od karteli narkotykowych, zorganizowanych grup przestępczych, skorumpowanych politycznych przywódców. Pieniądze, z których finansowane są organizacje terrorystyczne, krwawe wojny i przemyt ludzi. Wszystko zostało wyprane. – podsumował rezultaty śledztwa BuzzFeed News.

W ramach śledztwa prowadzonego przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) przez aż 16 miesięcy przez ponad 100 redakcji poddano analizie ponad 2500 tajnych dokumentów pochodzących z agencji podległej amerykańskiemu Departamentowi Skarbu o nazwie FinCEN (Financial Crime Enforcement Network). Dokumenty to przede wszystkim raporty pracowników dużych banków, którzy przesyłali informacje o podejrzanych transakcjach. O skali problemu świadczy fakt, że tylko w 2019 roku przesłano aż dwa miliony takich raportów.

W dokumentach przewijają się nazwy globalnych liderów bankowości inwestycyjnej, takich jak: HSBC, JP Morgan Chase czy Deutsche Bank. Ujawnione przez dziennikarzy w ramach śledztwa dokumenty wykazują zamieszanie banków w niejasnego pochodzenia przelewy z Wenezueli, Ukrainy czy Malezji.

Jak wskazał amerykański portal NBC News, władze Korei Północnej przez wiele lat przesyłały środki poprzez największe nowojorskie banki. Pomagały w tym firmy słupy oraz chińskie spółki.

ING Bank Śląski również zamieszany w proceder

Polski akcent w międzynarodowych przestępczych grach ma także polski bank. Jak podają dziennikarze Gazety Wyborczej, poprzez konta ING Banku Śląskiego wyprane mogły zostać pieniądze spółek będących fasadą dla transferu środków z Ukrainy i Rosji.

Śledztwo wykazało, że holenderskie spółki Schildershoven B.V. oraz Tristane Capital B.V. miały pośredniczyć w przekazywaniu setek milionów dolarów do cypryjskich firm i rajów podatkowych, gdzie organy skarbowe nie mogły już ich monitorować. Dzięki nim swoje pieniądze wyprowadzać mieli rosyjscy i ukraińscy oligarchowie. Jak twierdzą dziennikarze GW, swoje konta rozliczeniowe Schildershoven oraz Tristane ulokowały w polskim ING Bnku Śląskim. Amerykańskie agencje kontroli finansowej sugerują, że nielegalne transakcje z udziałem ING Banku Śląskiego wykonane miały być w 2013 oraz 2014 roku.

ING Bank Śląski na ten moment odmówił komentarza zasłaniając się tajemnicą bankową.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here