Naga Markets

Grupa byłych inwestorów upadłej giełdy kryptowalutowych instrumentów pochodnych założonej przez Sama Bankmana-Frieda złożyła w środę (tj. 15 marca br.) pozew zbiorowy przeciwko wielu influencerom z dużą ilością obserwatorów. Stwierdziła w nim, że ci podczas promowania FTX namawiali do kupna niezarejestrowanych papierów wartościowych. Strona pozywająca domaga się od nich odszkodowania w wysokości 1 mld dol. 

Influencerzy promujący FTX na YouTube zostali pozwani

Do Sądu Rejonowego Południowego Dystryktu Miami na Florydzie wpłynął pozew zbiorowy wymierzony przeciwko kilku influencerom z dużymi zasięgami, którzy polecali inwestycje na FTX. Złożyła go grupa byłych inwestorów upadłej giełdy. Stwierdzili w nim, że twórcy treści zachęcali swoich widzów do kupna niezarejestrowanych papierów wartościowych podczas promowania platformy założonej przez SBF-a.Oskarżający domagają się odszkodowania w wysokości 1 mld dol. Pozwali oni influencerów z milionami obserwatorów. Na tej liście znalazł się m.in.  twórca kanału YouTube BitBoy Crypto – Ben Armstrong, którego obecnie obserwuje 1,45 mln użytkowników. Obok wymieniony został także youtuber Graham Stephan z 4,25 mln obserwatorów na swoim kanale. Oskarżenia zostały wysnute również wobec 7 innych osób oraz firmy Creators Agency.

W rozmowie z mediami właściciel kanału BitBoy Crypto zaznaczył, że nigdy nie otrzymał wynagrodzenia od FTX za polecanie tej giełdy, ani też nie miał z nią podpisanej żadnej umowy dot. współpracy. Obok dodał, iż zarzuty przeciwko niemu są w 100% fałszywe i z łatwością będzie mógł to udowodnić. 

Niezarejestrowane papiery wartościowe, o których mowa w pozwie “były rachunkami oferującymi zyski, prowadzonymi przez FTX”. Pozywający zaznaczyli obok, że oskarżeni dostali wynagrodzenie za promocję wspomnianej giełdy, która była oszukańczym schematem zaprojektowanym po to, aby czerpać korzyści z inwestorów na całym świecie. 

Wśród powodów, którzy podpisali się w pozwie zbiorczym, znaleźli się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii. Pozwani zostali oskarżeni m.in. o wprowadzanie w błąd inwestorów.

Według pozywających YouTube stało się głównym narzędziem, które odegrało kluczową rolę w promocji FTX przez influencerów. Po upadku wspomnianej giełdy kilku twórców usunęło swoje nagrania, w których zachwalali ją oraz jej założyciela. W niektórych przypadkach zastąpiono te treści filmikami z przeprosinami skierowanymi do obserwatorów. 

Capital.com

AVA Trade

Jeden z wielu pozwów

Platforma kryptowalut FTX upadła w listopadzie 2022 r. Jej założyciel oraz były dyrektor generalny stoi w obliczu wielu oskarżeń. Po ekstradycji z Bahamów do Stanów Zjednoczonych został on zwolniony z więzienia za kaucją. Obecnie przebywa on w więzieniu domowym w Kalifornii w oczekiwaniu na proces, który ma odbyć się w październiku 2023 r. W zeszłym miesiącu SBF został obciążony dodatkowymi zarzutami. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrognoza kursu euro. EUR/USD może zyskiwać wraz z poprawą sentymentu, wskazują analitycy ING
Następny artykułPrognoza kursu funta. Czy wygaszenie kryzysu bankowego będzie niekorzystne dla brytyjskiej waluty?
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.