Grupa byłych inwestorów upadłej giełdy kryptowalutowych instrumentów pochodnych założonej przez Sama Bankmana-Frieda złożyła w środę (tj. 15 marca br.) pozew zbiorowy przeciwko wielu influencerom z dużą ilością obserwatorów. Stwierdziła w nim, że ci podczas promowania FTX namawiali do kupna niezarejestrowanych papierów wartościowych. Strona pozywająca domaga się od nich odszkodowania w wysokości 1 mld dol.
- Grupa inwestorów FTX złożyła pozew przeciwko kilku influencerom z dużymi zasięgami w mediach społecznościowych, którzy promowali inwestycje w FTX
- Pozywający domagają się odszkodowania rzędu 1 mld dol. Wśród pozwanych znaleźli się m.in. twórca BitBoy Crypto Ben Armstrong oraz youtuber Graham Stephan
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Influencerzy promujący FTX na YouTube zostali pozwani
Do Sądu Rejonowego Południowego Dystryktu Miami na Florydzie wpłynął pozew zbiorowy wymierzony przeciwko kilku influencerom z dużymi zasięgami, którzy polecali inwestycje na FTX. Złożyła go grupa byłych inwestorów upadłej giełdy. Stwierdzili w nim, że twórcy treści zachęcali swoich widzów do kupna niezarejestrowanych papierów wartościowych podczas promowania platformy założonej przez SBF-a.
Oskarżający domagają się odszkodowania w wysokości 1 mld dol. Pozwali oni influencerów z milionami obserwatorów. Na tej liście znalazł się m.in. twórca kanału YouTube BitBoy Crypto – Ben Armstrong, którego obecnie obserwuje 1,45 mln użytkowników. Obok wymieniony został także youtuber Graham Stephan z 4,25 mln obserwatorów na swoim kanale. Oskarżenia zostały wysnute również wobec 7 innych osób oraz firmy Creators Agency.
W rozmowie z mediami właściciel kanału BitBoy Crypto zaznaczył, że nigdy nie otrzymał wynagrodzenia od FTX za polecanie tej giełdy, ani też nie miał z nią podpisanej żadnej umowy dot. współpracy. Obok dodał, iż zarzuty przeciwko niemu są w 100% fałszywe i z łatwością będzie mógł to udowodnić.
Niezarejestrowane papiery wartościowe, o których mowa w pozwie “były rachunkami oferującymi zyski, prowadzonymi przez FTX”. Pozywający zaznaczyli obok, że oskarżeni dostali wynagrodzenie za promocję wspomnianej giełdy, która była oszukańczym schematem zaprojektowanym po to, aby czerpać korzyści z inwestorów na całym świecie.
Wśród powodów, którzy podpisali się w pozwie zbiorczym, znaleźli się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii. Pozwani zostali oskarżeni m.in. o wprowadzanie w błąd inwestorów.
Według pozywających YouTube stało się głównym narzędziem, które odegrało kluczową rolę w promocji FTX przez influencerów. Po upadku wspomnianej giełdy kilku twórców usunęło swoje nagrania, w których zachwalali ją oraz jej założyciela. W niektórych przypadkach zastąpiono te treści filmikami z przeprosinami skierowanymi do obserwatorów.
Jeden z wielu pozwów
Platforma kryptowalut FTX upadła w listopadzie 2022 r. Jej założyciel oraz były dyrektor generalny stoi w obliczu wielu oskarżeń. Po ekstradycji z Bahamów do Stanów Zjednoczonych został on zwolniony z więzienia za kaucją. Obecnie przebywa on w więzieniu domowym w Kalifornii w oczekiwaniu na proces, który ma odbyć się w październiku 2023 r. W zeszłym miesiącu SBF został obciążony dodatkowymi zarzutami.
Autor poleca również:
- Wydanie GPT-4 wywołało kolejny wzrost cen kryptowalut związanych z AI
- Signature Bank jest na sprzedaż. Jeden warunek: żadnych kryptowalut!
- Bitcoin i Ethereum zatrzymały 4-dniową passę. Co zrobią kryptowaluty?