Naga MarketsInflacja zostanie z nami na dłużej, bo jest dobra dla rządzących, komentuje Adam DrozdowskiWysokie odczyty inflacyjne nienotowane od dekad stały się ostatnio bardzo głośnym zagadnieniem. Po wielu miesiąc RPP podjęła niespodziewaną (choć wyczekiwaną) decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Jak wskazuje gość programu Comparic24, decyzja ta nie pokona inflacji i trzeba być przygotowanym na to, że zostanie ona z nami na dłużej, choć sam ruch powinien być dopiero początkiem normalizowania polityki monetarnej, podobnie jak zrobili to Węgrzy, czy też Czesi.Czy inflacja zostanie z nami na dłużej?

– No zasadniczo tak. Jeżeli sobie spojrzymy na ostatnie 100 lat, czy 120 lat historii rynków finansowych od początku XX wieku (tutaj będę się posiłkował rynkiem amerykańskim, bo to jest największy, najbardziej płynny, najbardziej rozwinięty rynek świata), to zdecydowanie lepiej jak jest inflacja niż gdyby była deflacja. Ja przypomnę, że jeszcze w marcu/kwietniu ubiegłego roku, jak był szczyt pandemii, byli tacy analitycy, którzy wieścili deflację. Dla mnie to było oczywiste, że deflacji nie będzie po wpompowaniu takiej ilości pieniądza do gospodarki. – wskazuje Adam Drozdowski, zarządzający Funduszami Invalue Multi-Asset.

Rozmówca programu Comparic24 przypomniał słynne wydarzenia z przełomu lat 20 i 30. XX wieku, kiedy to politycy w odpowiedzi na kryzys stwierdzili, że problemy zostaną rozwiązane przez niewidzialną rękę wolnego rynku. Efektem takiego podejścia była bardzo duża deflacja, która to finalnie m.in. wywindowała bezrobocie na ogromne poziomy, czy też załamała amerykańskie indeksy. Od tamtego momentu przyjmuje się, że lepsze jest przegrzanie gospodarki i odczyty inflacyjnego wyższe niż zakładane niż deflacja, co podkreślała m.in. amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen (była szefowa FED).

– Myślę, że w tym kierunku idzie świat, że ta inflacja został po prostu trochę popuszczona. Z inflacją jest tak, że jeżeli się trochę popuści, to oczywiście może się zagalopować i może być potem trudno złapać, w sensie ograniczyć, ale oczywiście myślę, że teraz może się to udać, bo na razie mówimy o podwyższonej inflacji, czyli inflacji od 5% do 10%, a taka inflacja jak najbardziej dla rządzących może być pozytywna, bo mamy jakieś sztywne wydatki a wpływy podatkowe rosną. Podatek inflacyjny dotyka w zasadzie każdego, kto posiada jakiekolwiek oszczędności, czy pracuje, zarabia. – dodaje także.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Czy stopy procentowe coś zmieniły?

– Ja mam nadzieję, że to nie jest tylko jeden incydent podniesienia stopy referencyjnej o 0,4 pkt. %, tylko to jest rozpoczęcie ścieżki normalizacji stóp procentowych w Polsce. Możemy to obserwować w Czechach, możemy to obserwować na Węgrzech, w Rumunii. W zasadzie większość naszych sąsiadów, którzy mają autonomiczną, własną walutę podnoszą stopy procentowe. – podkreśla Adam Drozdowski, zarządzający Funduszami Invalue Multi-Asset.

invest

– My nie możemy się z tego wyłamywać, bo zasadniczo jesteśmy w tym kręgu zainteresowania i inwestorzy mają wolny wybór. Mogą pójść z pieniędzmi do Czech, na Węgry, do Polski, do Rumunii lub do innego kraju w związku z tym ta pierwsza sygnalna podwyżka, może nawet trochę wyższa od tego, czego rynek się spodziewał, w mojej ocenie to powinien być początek cyklu doprowadzającego nas w rejon 1,5% do 2% stopy referencyjnej, tak jak ma to miejsce w Czechach i na Węgrzech. – dodaje także.

Warto jednak zaznaczyć, że potencjalna normalizacja polityki monetarnej nie oznacza zniknięcia inflacji. Obecnie wśród czynników inflacyjnych wymienia się takie, które od decyzji decydentów są po prostu niezależne. Z kolei dalsze wzrosty cen energii przełożą się na wzrosty cen wszystkich dóbr w gospodarce. Niemniej zaostrzenie polityki pieniężnej pozwoli na ograniczenie (w pewnym stopniu) inflacji.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: enea giełda | gpw tauron | kurs liry tureckiej wykres | asseco akcje wykres | notowania lpp | wp akcje | ropa notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here