Naga MarketsW czwartek, 15 października 2020 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu 2020 r. w porównaniu z sierpniem 2020 r. o 0,2 proc. (przy wzroście cen usług – o 0,4 proc. i towarów – o 0,2 proc.).

Ceny rosną coraz szybciej

Inflacja roczna a więc zmiana poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w stosunku do września 2019 roku wskazuje natomiast na ich wzrost aż o 3,2 proc. Na uwagę zasługuje rosnąca dysproporcja między dynamiką wzrostu cen usług i towarów. O ile te drugie podrożały na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy o 1,7 proc., o tyle te pierwsze wzrosły aż o 7,2 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Wywóz śmieci podrożał o 50,4%

Spośród wszystkich dóbr i usług wchodzących w skład koszyka wykorzystywanego do obliczenia inflacji największy wzrost cen odnotowano w przypadku:

  • ryżu, którego ceny wzrosły o 7,7 proc.
  • mąki, której ceny wzrosły o 6,4 proc.
  • pieczywa, którego ceny wzrosły o 8,4 proc.
  • wędlin, których ceny wzrosły o 7,6 proc.
  • mleka, którego ceny wzrosły o 6,7 proc.
  • owoców, których ceny wzrosły o 13,5 proc.
  • wywozu śmieci, czego ceny wzrosły o 50,4 proc.
  • energii elektrycznej, której ceny wzrosły o 11,7 proc.

Czytaj dalej >

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitcoin: Strefa zakupowa na poziomie 11 tys. dol. “Shorty niewskazane” – mówi Tony Vays
Następny artykułMercator Medical ‘aspiruje’ do 1-2 mld zł zysku netto i EBITDA w 2021 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here