Naga Markets

Inflacja zdeterminuje zachowania rynków finansowych w 2022 roku? Komentuje Michał Pietrzyca (DM BOŚ)Rok 2021 był czasem niezwykle udanym dla inwestorów, a Amerykańska giełda regularnie wybijała w tym czasie kolejne historyczne rekordy. Końcem roku FED zmienił jednak swoje nastawienie do inflacji, zapowiadając bardziej jastrzębią politykę monetarną. To właśnie wysoka inflacja (i wynikające z niej zaostrzenie polityki monetarnej) będzie kluczowym aspektem dla rynków w 2022, wskazuje Michał Pietrzyca na antenie Comparic24.Inflacja problemem rynków w 2022

– To był znakomity rok, w którym główne średnie rynkowe sowicie zyskały. Międzynarodowy MSCI World Index pod koniec grudnia notuje nieco ponad 19% dodatniej stopy zwrotu, przy +25% na prestiżowym S&P 500. W tym kontekście szeroki WIG zyskuje blisko 19%, choć miejscami mieliśmy 34% dodatniej stopy zwrotu na liczniku krajowej średniej giełdowej. To uzasadnia 2021 rok jako genialny dla inwestorów, dla uczestników tego rynku. – wskazuje Michał Pietrzyca, analityk techniczny w DM BOŚ.

– W moim przekonaniu 2022 rok będzie takim rokiem umiarkowanego wzrostu gospodarczego, nowej dawki inflacji, dodatnich zwrotów z inwestycji, które będą próbowały realnie przynieść wymierne korzyści. Sądzę, że rozwinięte gospodarki mają wolne moce produkcyjne, a gospodarstwa domowe (kolokwialnie mówiąc) siedzą na zgromadzonych oszczędnościach z pandemicznego lockdownu.

Natomiast banki centralne przechodzą do jastrzębich melodii. I w takim tle trzeba tłumaczyć właśnie rozpędzoną globalną gospodarkę jako super bazę, gotowość na kolejny rok wzrostu powyżej trendu, jeżeli chodzi o PKB. W związku z tym oczekiwałbym ponownego rynku byka, ale o mniejszej sile. – dodaje także.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, problemem w nadchodzącym roku będzie szalejąca inflacja. Obecne realne rentowności w USA są na poziomach dołków z lat 70 i 80 XX wieku, choć problem ten wcale nie musi pozostać z nami przez całą dekadę, jak miało to miejsce wtedy. Niemniej inflacja będzie czynnikiem, który zamiesza na rynkach finansowych w 2022 roku.

Warto również wskazać, że z problemami zmagać będzie się strefa Euro, której prognozy wzrostu gospodarczego na rok 2022 są niższe niż na 2021, a jednocześnie wyraźnemu zwiększeniu ulegania inflacja. Problem ten może być o tyle istotny, że EBC może stać przed swego rodzaju dylematem w sprawie kształtowania polityki pieniężnej. Z jednej strony będą bowiem stały państwa oszczędnej północy na czele m.in. z Niemcami, z drugiej natomiast kraje zadłużonego południa, na czele z Włochami i Francją.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: celon pharma notowania | selvita gpw | euro | amrest gpw | neuca cena akcji | gpw pkp cargo | livechat akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here